Stanko Andrić
Rođen je 27. siječnja 1967. u Strizivojni (kod Đakova). Diplomirao je 1993. latinski i francuski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Doktorsku disertaciju pod naslovom The miracles of St. John Capistran – historical and textual analysis (mentor prof. Gábor Klaniczay) obranio je 1998. na Odsjeku za srednjovjekovne studije Srednjoeuropskog sveučilišta (Central European University) u Budimpešti. U Hrvatskom institutu za povijest – Podružnici za povijest Slavonije, Srijema i Baranje zaposlen je od 1996. Trenutno obnaša dužnost predstojnika Podružnice. Bavi se srednjovjekovnom poviješću sjeveroistočnih hrvatskih pokrajina, i to ponajprije crkvenom i kulturnom poviješću, kao i poviješću naselja i plemićkih obitelji. Istraživao je u knjižnicama i arhivima u Rimu (stipendija Ecole française de Rome), Firenci (stipendija Fondazione Ezio Franceschini), Parizu, Budimpešti, Napulju, Beču, Leipzigu, Zagrebu itd. Od 1997. do danas vodio je tri znanstvena projekta koje financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta. Od 2001. glavni je urednik časopisa Scrinia Slavonica. Kao vanjski suradnik držao je nastavu na Filozofskom fakultetu i Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu te na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku. Uz to povremeno objavljuje i književnu prozu. Živi u Osijeku.
Objavio je do sada više desetaka znanstvenih članaka i ove autorske znanstvene knjige:
– Čudesa svetoga Ivana Kapistrana. Povijesna i tekstualna analiza (Slav. Brod – Osijek, 1999);
– The miracles of St. John Capistran (Budapest, 2000);
– Potonuli svijet. Rasprave o slavonskom i srijemskom srednjovjekovlju (Slav. Brod, 2001);
– Vinkovci u srednjem vijeku. Područje grada Vinkovaca od kasne antike do kraja turske vlasti (Vinkovci – Slav. Brod, 2007);
– Kapisztrán szent János csodái, prev. G. di Sandri i D. Falvay (Budapest, 2009);
– Rudina – benediktinski samostan sv. Mihaela Arkanđela (Slav. Brod, 2020).
Kao prevoditelj, priređivač i urednik objavio je ove knjige:
– (prev. s franc.) Annie le Brun, Izopačena perspektiva (Zagreb, 1998);
– (prir. i prev. s lat.) Baltazar Adam Krčelić, Izbor iz djela (Vinkovci, 1999);
– (prev. s franc. i prir.) Gustave Flaubert, Rječnik uvriježenih mnijenja (Zagreb, 2007);
– (stručna red. i bilj.) Georges Duby: Tri reda ili imaginarij feudalizma (Zagreb, 2007);
– (ur.) Donji Miholjac od XI. do XX. stoljeća. Zbornik znanstvenog kolokvija (Slav. Brod, 2010);
– (prir.) Zavičajna čitanka. Slavonija u ogledalu svoje pisane baštine (Zagreb, 2011);
– (ur.) Franz Vaniček i vojnokrajiška historiografija. Zbornik radova znanstvenog skupa (Slav. Brod, 2017).
Naslovi u ponudi
Čepin - Prilog za proučavanje zavičajne povijesti
Monografija je koncipirana da od sadašnjosti prelazi najprije na daleku, a s ove na bližu prošlosti. U monografiji su navedeni mnogi Čepinci, imenom i prezimenom, čime smo željeli udahnuti duh vremena o kojem se piše te je ova monografija i spomen na njih
Čudesa svetoga Ivana Kapistrana: Povijesna i tekstualna analiza
Ova se knjiga bavi čudesima jednog kasnosrednjovjekovnog sveca. Status vrijednih povijesnih izvora priznat je srednjovjekovnim izvješćima o čudesima u novije vrijeme, ali neopozivo.
Nebo nad Osijekom: intimistički zapisi
Monografija Nebo nad Osijekom zamišljena je kao zbirka intimističkih zapisa o gradu na Dravi, Osijeku. Autori objavljenih tekstova mahom su književnici koji žive u Osijeku ili su pak jednom prošli kroz Osijek da bi potom često u njega svraćali.