Dobrica Ćosić

Srpski književnik i političar (Velika Drenova kraj Trstenika, 29. XII. 1921 – Beograd, 18. V. 2014). Kao polaznik poljoprivredne škole pristupio ljevičarskomu pokretu, 1941. otišao u partizane. Nakon rata postao pripadnik kulturne i političke elite, bio zastupnik u Narodnoj skupštini i član CK KPJ. U polovici 1960-ih razišao se sa službenom političkom strujom i zastupao isključiva nacionalistička gledišta s temeljnom tezom kako srpski narod ne uspijeva ostvariti svoje ciljeve. Početkom 1990-ih, u procesu raspada federativne Jugoslavije, preuzeo je ulogu predsjednika zajednice Srbije i Crne Gore te je u tom svojstvu 1992. potpisao s Hrvatskom sporazum o napuštanju dijela okupiranoga hrvatskoga područja. Književno se afirmirao početkom 1950-ih nekonvencionalnim i vješto komponiranim romanom Daleko je sunce (1951); slijede Koreni (1954), ishodišno poglavlje velikoga romanesknog ciklusa što s nakanom povijesne rekapitulacije pokušava protumačiti proturječja ukupnoga društvenoga razvoja moderne Srbije. Središnji položaj u toj pripovjednoj freski, zamišljenoj po uzoru na klasične realističke modele, zauzimaju romani Deobe (I–III, 1961) i Vreme smrti (I–IV, 1972–79), prvi kao psihološka, a drugi kao dokumentarna studija o stradanjima obiteljske i narodne zajednice u velikim ratnim kampanjama. I u novijim romanima (Vreme vlasti, 1996) Ćosić je nastavljao problematizirati odnos pojedinca i vlasti, osobni i kolektivni moral. Njegovo se opsežno, epsko te stilski dotjerano pripovijedanje smatra predtekstom nacionalne koncepcije s historicističkim priklonom, kakvu je zastupao u esejistici.


Naslovi u ponudi

Bajka

Bajka

Dobrica Ćosić

"Bajka" se, kako vrijeme odmiče, otkriva kao jedno od ključnih i najboljih mjesta Ćosićeve proze, začetnik distopijskog mišljenja u srpskoj književnosti, kojoj su se, nekoliko desetljeća kasnije, pridružile Pekićeva "1999" i Basarina "Ukleta zemlja".

BIGZ, 1988.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
8,32
Deobe I-III

Deobe I-III

Dobrica Ćosić

"Deobe" je trilogija srpskog književnika Dobrice Ćosića, objavljena 1961. godine. Ovo djelo, nagrađeno NIN-ovom nagradom za tu godinu, smatra se jednim od najznačajnijih u srpskoj književnosti nakon Drugog svjetskog rata.

Otokar Keršovani, 1977.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
Knjiga se sastoji od tri toma
18,56
Grešnik

Grešnik

Dobrica Ćosić

Trilogija "Vreme zla" Dobrice Ćosića predstavlja drugačije promišljanje prijelomnih događaja koji su sredinom 20. stoljeća doveli do građanskog rata i rađanja socijalističke Jugoslavije iz pepela starog režima. Grešnik je drugi dio ove trilogije.

BIGZ, 1985.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice s ovitkom.
13,54
Otpadnik

Otpadnik

Dobrica Ćosić

Trilogija "Vreme zla" Dobrice Ćosića predstavlja drugačije promišljanje prijelomnih događaja koji su sredinom 20. stoljeća doveli do građanskog rata i rađanja socijalističke Jugoslavije iz pepela starog režima. Otpadnik je drugi dio ove trilogije.

BIGZ, 1986.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice s ovitkom.
12,74 - 13,42
Piščevi zapisi I-IV

Piščevi zapisi I-IV

Dobrica Ćosić

"Piščevi zapisi" Dobrice Ćosića predstavljaju niz dnevničkih zapisa koji obuhvaćaju razdoblje od 1951. do 2000. godine, pružajući intiman pogled na političke, društvene i kulturne promjene u Jugoslaviji i Srbiji kroz nekoliko desetljeća.

Filip Višnjić, 2004.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
Knjiga se sastoji od 4 toma
42,56
Vernik

Vernik

Dobrica Ćosić

"Vernik" treći je roman u trilogiji "Vreme zla" srpskog književnika Dobrice Ćosića, objavljen 1990. godine.

Novosti A.D., 2006.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice s ovitkom.
7,32
Vreme smrti I-IV

Vreme smrti I-IV

Dobrica Ćosić

"Vreme smrti" je četverodijelni roman Dobrice Ćosića, objavljen između 1972. i 1979. godine, koji se smatra jednim od najznačajnijih djela srpske književnosti 20. stoljeća.

Otokar Keršovani, 1982.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
Knjiga se sastoji od 4 toma
34,58