Jaroslav Hašek
Češki književnik (Prag, 30. IV. 1883 – Lipnice, 3. I. 1923). U književnosti se javio zbirkom Svibanjski kliktaji (Májové výkřiky, 1903). Nakon kratke karijere bankovnoga činovnika, putovao Srednjom Europom i Balkanom. Putovanja su mu poslužila kao podloga komično-grotesknim crticama, pripovijetkama i humoreskama, a satiričko-kritičku oštricu okrenuo je protiv birokratskoga režima Austro-Ugarske Monarhije. Tako je nastao lik »dobroga vojaka« Švejka, poštenjaka, nepopravljiva i neuništiva optimista. U praškim bohemskim krugovima Hašek je izašao na glas ironijskim smicalicama, kojima je vrhunac bilo osnivanje Stranke umjerenog napretka u granicama zakona (1911). Humoreske je objavio u knjigama: Dobri vojak Švejk i druge čudnovate zgode (Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky, 1912), Nedaće gospodina Tenkráta (Trampoty pana Tenkráta, 1912), Kalamajka (1913), Vodič za strance i druge satire s putovanja i iz domovine (Průvodčí cizinců a jiné satiry z cest i z domova, 1913) i Moje trgovanje psima i druge humoreske (Můj obchod se psy a jiné humoresky, 1915). Po izbijanju I. svjetskoga rata bio unovačen u pukovniju u Češkim Budějovicama, da bi u rujnu 1915. prebjegao Rusima. Pristupio je češkom dragovoljačkom korpusu, a u veljači 1918. u Crvenu armiju. U Čehoslovačku se vratio 1920. i ubrzo bio razočaran poratnim prilikama u domovini. U tom je razdoblju objavio knjige Dva tuceta priča (Dva tucty povídek, 1920), Pepíček Nový i druge pripovijetke (Pepíček Nový a jiné povídky, 1921), Tri čovjeka s morskim psom i druge poučne priče (Tři muži se žralokem a jiné poučné historky, 1921), Dobri vojak Švejk prije rata i druge čudnovate zgode (Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky, 1922), Mirovna konferencija i druge humoreske (Mírová konference a jiné humoresky, 1922). Narušena zdravlja, u kolovozu 1921. povukao se na selo kako bi završio roman epopeju Doživljaji dobroga vojaka Švejka za svjetskoga rata (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, 1921–23). U predraću tek »glupan koji se za gospodina cara želi boriti do posljednjeg daha«, Švejk se u ovom romanu (koji je Hašek objavljivao u sveščićima kao kolportažno štivo) javlja kao slojevit literarni lik, pučki mudrijaš i majstor pasivna otpora. Smrt je zatekla Hašeka usred nedovršena IV. dijela romana. Djelo je do danas predmet književnoznanstvenoga zanimanja kao jedan od prvih europskih »antiromana«.
Naslovi u ponudi
1000 najljepših novela #13-15
Doživljaji dobrog vojaka Švejka I-II
Jedno od najpopularnijih djela svjetske humorističke proze napisano 1921-1923. godine. Glavni lik, "dobri vojak" Josef Švejk sudionik je I. svjetskog rata.
Doživljaji dobrog vojnika Švejka
Jedno od najpopularnijih djela svjetske humorističke proze napisano 1921-1923. godine. Glavni lik, "dobri vojak" Josef Švejk sudionik je I. svjetskog rata.
Doživljaji dobrog vojnika Švejka 1-2
Der legendäre Charakter und das Werk des braven Soldaten Schwejk sind, obwohl vor etwa hundert Jahren entstanden, immer noch frisch und wecken immer wieder das Interesse der Leserschaft.
Doživljaji dobrog vojnika Švejka, sv. 1-3.
Jaroslav Hašek konzipierte „Švejk“ zunächst als einen Zyklus von sechs Romanen, starb jedoch, ohne auch nur den vierten Teil fertigstellen zu können. Dennoch erlangten die ersten drei Teile des Romans, die auch biografische Elemente enthalten, große Berüh
Doživljaji Pana Tenkrata
U ovoj knjizi, uz naslovnu oveću humoresku, zapravo kratki humoristički roman u kome Hašek opisuje na lak i zanimljiv način provincijske zgode i nezgode podvrgavajući oštroj satiri malograđane.