Jaroslav Hašek
Češki književnik (Prag, 30. IV. 1883 – Lipnice, 3. I. 1923). U književnosti se javio zbirkom Svibanjski kliktaji (Májové výkřiky, 1903). Nakon kratke karijere bankovnoga činovnika, putovao Srednjom Europom i Balkanom. Putovanja su mu poslužila kao podloga komično-grotesknim crticama, pripovijetkama i humoreskama, a satiričko-kritičku oštricu okrenuo je protiv birokratskoga režima Austro-Ugarske Monarhije. Tako je nastao lik »dobroga vojaka« Švejka, poštenjaka, nepopravljiva i neuništiva optimista. U praškim bohemskim krugovima Hašek je izašao na glas ironijskim smicalicama, kojima je vrhunac bilo osnivanje Stranke umjerenog napretka u granicama zakona (1911). Humoreske je objavio u knjigama: Dobri vojak Švejk i druge čudnovate zgode (Dobrý voják Švejk a jiné podivné historky, 1912), Nedaće gospodina Tenkráta (Trampoty pana Tenkráta, 1912), Kalamajka (1913), Vodič za strance i druge satire s putovanja i iz domovine (Průvodčí cizinců a jiné satiry z cest i z domova, 1913) i Moje trgovanje psima i druge humoreske (Můj obchod se psy a jiné humoresky, 1915). Po izbijanju I. svjetskoga rata bio unovačen u pukovniju u Češkim Budějovicama, da bi u rujnu 1915. prebjegao Rusima. Pristupio je češkom dragovoljačkom korpusu, a u veljači 1918. u Crvenu armiju. U Čehoslovačku se vratio 1920. i ubrzo bio razočaran poratnim prilikama u domovini. U tom je razdoblju objavio knjige Dva tuceta priča (Dva tucty povídek, 1920), Pepíček Nový i druge pripovijetke (Pepíček Nový a jiné povídky, 1921), Tri čovjeka s morskim psom i druge poučne priče (Tři muži se žralokem a jiné poučné historky, 1921), Dobri vojak Švejk prije rata i druge čudnovate zgode (Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky, 1922), Mirovna konferencija i druge humoreske (Mírová konference a jiné humoresky, 1922). Narušena zdravlja, u kolovozu 1921. povukao se na selo kako bi završio roman epopeju Doživljaji dobroga vojaka Švejka za svjetskoga rata (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, 1921–23). U predraću tek »glupan koji se za gospodina cara želi boriti do posljednjeg daha«, Švejk se u ovom romanu (koji je Hašek objavljivao u sveščićima kao kolportažno štivo) javlja kao slojevit literarni lik, pučki mudrijaš i majstor pasivna otpora. Smrt je zatekla Hašeka usred nedovršena IV. dijela romana. Djelo je do danas predmet književnoznanstvenoga zanimanja kao jedan od prvih europskih »antiromana«.
Naslovi u ponudi
Doživljaji dobrog vojaka Švejka I-II
Jedno od najpopularnijih djela svjetske humorističke proze napisano 1921-1923. godine. Glavni lik, "dobri vojak" Josef Švejk sudionik je I. svjetskog rata.
Doživljaji dobrog vojnika Švejka
Jedno od najpopularnijih djela svjetske humorističke proze napisano 1921-1923. godine. Glavni lik, "dobri vojak" Josef Švejk sudionik je I. svjetskog rata.
Doživljaji dobrog vojnika Švejka 1-2
Legendarni lik i djelo dobrog vojaka Švejka, iako kreirani prije stotinjak godina, svejednako su svježi i uvijek iznova pobuđuju interes čitateljstva.
Doživljaji dobrog vojnika Švejka, sv. 1-3.
Jaroslav Hašek je "Švejka" isprva zamislio kao ciklus od 6 romana, no umro je ne uspjevši dovršiti ni četvrti nastavak. Ipak, prva tri dijela romana, koja imaju i biografskih elemenata, postala su iznimno slavna.