U registraturi 1-2
Roman U registraturi ključno je djelo Ante Kovačića i najznačajniji roman hrvatskoga realizma. Tiskan je u nastavcima u časopisu Vijenac te objavljen kao knjiga 1911.Ovaj klasik hrvatske književnosti ocrtava potresnu sliku našeg društva na kraju 19.st.
Za Kovačićevu ranu prozu, u koju svrstavamo pripovijetke “Miljenka”, “Ljubljanska katastrofa”, “Zagorski čudak”, “Bježi-bajka” te roman “Baruničina ljubav”, a kasnije i romani “Fiškal” i “Među Žabari”, obično kažemo da su bili priprema za njegovo remek-djelo “U registraturi”. Kada je realistički roman “U registraturi” izašao, bio je shvaćen kao pljuska društvenom moralu i kao nešto što ne pripada tadašnjem vremenu.
Naslov nam govori da priča kreće iz registrature, u kojoj je glavni lik Ivica Kičmanović radio kao registrator. Sama registratura postaje simbol za tadašnje stanje u Hrvatskoj. Žanrovski se za roman može reći da je socijalni, ali i roman o odgoju. On je socijalni roman jer nam priča o raslojavanju hrvatskog društva, a roman o odgoju jer govori o sinu seljaka Jožice Kičmanovića – Zgubidana, koji odlazi u grad na školovanje.
Knjiga se sastoji od dva toma.
Jedan višetomni primjerak je u ponudi.
- Oštećene korice
- Tragovi patine
- Tragovi patine