Povijest filozofije I-II

Povijest filozofije I-II

Wilhelm Windelband, Heinz Heimsoeth

Windelbandova Povijest filozofije jedna je od najvažnijih knjiga o povijesti filozofije, koja pokriva razvoj filozofske misli od antičke Grčke do kraja 19. stoljeća. Sa dodatkom Filozofija u 20. stoljeću od Heinza Heimsoetha, 2. nepromijenjeno izdanje.

Windelbandov pristup povijesti filozofije inovativan je jer, umjesto kronološkog prikaza događaja i biografija filozofa, istražuje ključne filozofske probleme i koncepte, a zatim prati kako su se razvijali kroz povijest. Windelband povijest filozofije vidi kao niz problema, ideja i pitanja koja su se ponavljala i raspravljala unutar filozofske tradicije, tvoreći neprekinuti lanac filozofskog promišljanja.

Prvi dio: Antička i srednjovjekovna filozofija U prvom dijelu Windelband istražuje početke filozofske misli u antičkoj Grčkoj, pokrivajući pretkršćanske mislioce poput Talesa, Heraklita i Pitagore, koji su postavili temelje za grčku filozofiju. Razvija se koncept kozmosa, reda prirode i racionalnog razumijevanja svijeta. Zatim prati nastanak i razvoj ključnih filozofskih škola antičke Grčke, uključujući sofiste, Sokratovu etiku, te djela Platona i Aristotela, kojima posvećuje posebnu pažnju.

Platonova teorija ideja i Aristotelova filozofija postaju temeljni stupovi antičke misli, nudeći razne teorije o metafizici, epistemologiji i etici. Hellenističko razdoblje uključuje škole poput stoicizma, epikurejstva i skeptičke filozofije, koje su se bavile pitanjima ljudske sreće i odnosa prema svijetu.

Windelband također pokriva srednjovjekovnu filozofiju, naglašavajući utjecaj kršćanske misli na filozofiju. Srednjovjekovna filozofija se fokusira na sintezu grčke filozofije s kršćanskom teologijom, gdje su značajni mislioci kao što su Augustin, Anselmo i Akvinski. Tu su ključne teme postojanje Boga, priroda zla, i odnos vjere i razuma.

Drugi dio: Moderna i novovjekovna filozofija Drugi dio knjige bavi se razvojem moderne filozofije, koja započinje s renesansom i nastavlja s racionalizmom i empirizmom. Glavni mislioci ovdje uključuju Dekarta, Spinozu, Leibniza, Lockea, Berkeleya i Humea, koji istražuju epistemološke probleme i granice ljudskog razumijevanja.

Descartes se smatra ocem modernog racionalizma, postavljajući temelje za novovjekovnu filozofiju kroz sumnju i koncept "Cogito, ergo sum" (Mislim, dakle postojim). Empiristi poput Locke-a i Humea izazivaju racionalizam tvrdeći da je znanje temeljeno na iskustvu, što dovodi do pitanja o prirodi percepcije i realnosti.

Windelband dalje obrađuje njemačku klasičnu filozofiju s naglaskom na Kanta, čija Kritika čistog uma uvodi revoluciju u filozofiju tvrdeći da su kategorije razuma temelj spoznaje. Kantov rad utire put kasnijim misliocima, poput Fichtea, Schellinga i Hegela, koji istražuju dijalektiku, apsolutni idealizam i prirodu slobode i subjektivnosti.

Windelbandov pristup povijesti filozofije razlikuje se od tradicionalnih povijesnih pregleda jer je usmjeren na „problemsku“ povijest filozofije, gdje se filozofija sagledava kao disciplina koja se razvija u odgovoru na temeljna pitanja i izazove. On smatra da se povijest filozofije može bolje razumjeti kroz pitanja i pojmove koje je istraživala, nego kroz kronologiju ili biografije pojedinih filozofa.

Windelbandova Povijest filozofije iznimno je važan rad zbog svog sveobuhvatnog pristupa i jasnoće u prikazivanju razvoja filozofskih ideja. Djelo je i danas relevantno jer nudi dubinski uvid u ključne filozofske probleme i pokazuje kako su se oni razvijali kroz povijest, ističući povezanost između filozofskih tradicija različitih razdoblja.

Naslov izvornika
Lehrbuch der Geschichte der Philosophie
Prijevod
Nada Šašel, Danko Grlić, Danilo Pejović
Urednik
Vladimir Filipović
Naslovnica
Ratko Janjić-Jobo
Dimenzije
21 x 15 cm
Ukupan broj strana
853
Nakladnik
Naprijed, Zagreb, 1978.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Knjiga se sastoji od dva toma.

Jedan višetomni primjerak je u ponudi.

Dodano u košaricu!

Povijest filozofije I-II
Prvi tom
Broj strana: 494
Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Povijest filozofije I-II
Drugi tom
Broj strana: 359
Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Povijest filozofije

Povijest filozofije

Wilhelm Windelband, Heinz Heimsoeth

Povijest filozofije sa dodatkom Filozofija u 20.st. od Heinza Heimsoetha, 14. dopunjeno izdanje.

Naprijed, 1990.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Knjiga se sastoji od dva toma
14,99
Sofijin svijet

Sofijin svijet

Jostein Gaarder

Roman Sofijin svijet nastao je iz Gaarderove želje da na pristupačan i lagan način predstavi čitateljima razvoj filozofske misli od grčkih početaka sve do teorije o Big Bangu. Prvo hrvatsko izdanje.

Znanje, 1995.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,565,67
Antologija filozofskih tekstova s pregledom povijesti filozofije

Antologija filozofskih tekstova s pregledom povijesti filozofije

Branko Bošnjak, Vladimir Filipović, Milan Kangrga, Đorđe Mažuran, Gajo Petrović, Vanja Sutlić, Pr...

Ova je knjiga namijenjena učenicima srednjih škola kao pomoćni priručnik. Ali i svima drugima koji se žele upoznati s glavnim pitanjima iz povijesti filozofije.

Školska knjiga, 1962.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
8,98
Um caruje: Životi i mišljenja velikih filosofa

Um caruje: Životi i mišljenja velikih filosofa

Will Durant

William Durant je američki pisac i filozof najpoznatiji po svojoj jedanaestotomnoj Povijesti svjetske civilizacije (1935.-1975). Njegovo ranije djelo Um caruje (The Story of Philosophy) značajno je pridonijelo populariziranju filozofije.

Narodno delo, 1932.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
9,99
Povijest filozofije : cjeloviti vodič kroz povijest zapadne filozofije, najveće svjetske mislioce i njihove ideje

Povijest filozofije : cjeloviti vodič kroz povijest zapadne filozofije, najveće svjetske mislioce i njihove ideje

Bryan Magee

Cjeloviti vodič kroz 2500 godina zapadne filozofije, od Antičke Grčke do danas.

Mozaik knjiga, 2010.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
18,32
Glavne struje savremene filozofije: Istorijsko-kritički uvod

Glavne struje savremene filozofije: Istorijsko-kritički uvod

Wolfgang Stegmüller
Nolit, 1962.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
16,24