Doba mjedi

Doba mjedi

Slobodan Šnajder

Roman s autobiografskim elementima, čija radnja počinje u Njemačkoj u 18. stoljeću, u vrijeme velike gladi i iseljavanja, a završava u Jugoslaviji 1945. protjerivanjem Nijemaca i etničkim čišćenjem.

Doba mjedi velika je priča o dvoje ljudi koji su odživjeli svoje živote u doba ekstrema te o njihovu potomku kojega je zapalo, kao ne baš sretno nasljedstvo, izaći na kraj s tom činjenicom. Georg i Vera, kako se u romanu zovu, imali su, naime, do neke točke svojih života ekstremno suprotstavljene biografije. Oni se sreću čim je to bilo moguće a da ne bude pogibeljno, nakon što je ama baš sve na svijetu bilo protiv toga susreta. Potom odlaze različitim putevima, kad ih je baš sve upućivalo na to da ostanu zajedno.

Priča je europska po tome što se dogodila u mnogo verzija, svjedočeći o moći ideologije koja zna podijeliti i stol i postelju, jučer kao i danas, također i u ovom stoljeću koje nije ništa manje obilježeno ekstremima. Iz različitih obzira, pa i zbog straha, ta je priča malokad ispričana do kraja.

Doba mjedi jest ujedno epska rijeka s mnogo pritoka, rukavaca, naplavina, što se teško probija prema svojemu dalekom ušću. Neki možda znaju da je rijeka Bosut neobična po tome što ponekad poteče prema svojemu izvoru.

Ti se izvori u romanu traže u mitskom vremenu, kada je šareni svirac hamelinski hodio njemačkim zemljama i skupljao njezinu mladost da je odvede u – Transilvaniju. Nešto bliže našem dobu, u godini 1770., grupa njemačkih kolonista dolazi u Wolkowar, u okviru terezijanskih reformi, i ostaje u Slavoniji. Poslije su nazvani Volksdeutscherima. Naracija o njima daje širi okvir dviju individualnih sudbina, sve do protjerivanja „etničkih Nijemaca“ godine 1945. iz Šleske, Sudeta i Jugoslavije te do rasapa potonje.

Središnji dio romana događa se u Poljskoj, tom valjda najstrašnijem poprištu Drugoga svjetskog rata. Kraj romana pripada mjestima kamo dolaze i smireni i nesmireni, za koje velimo da su valjda mrtvi.

Urednik
Hašim Bahtijari
Dimenzije
24 x 15,5 cm
Broj strana
372
Nakladnik
Tim press, Zagreb, 2015.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53807-511-7

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Pomračenje o podne

Pomračenje o podne

Arthur Koestler

Roman Pomračenje o podne jedna je od najsnažnijih političkih fikcija dvadesetog stoljeća. U njemu se opisuje sudbina idealističkog boljševika, žrtve Staljinove strahovlade.

Jutarnji list, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
2,14 - 3,26
Vetar

Vetar

Ljubiša Manojlović
Nolit, 1957.
Srpski. Ćirilica. Broširano.
8,98
Živi i mrtvi

Živi i mrtvi

Konstantin Simonov
Naprijed, 1966.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
4,89
Ivanhoe

Ivanhoe

Walter Scott
August Cesarec, 1991.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,99
Posliednji Gizdarev

Posliednji Gizdarev

Ivan Antunović
Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, 2015.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
5,98
Čiča Tomina koliba

Čiča Tomina koliba

Harriet Beecher Stowe

Roman koji snažno prikazuje okrutnost ropstva u Americi 19. stoljeća i jedno je od najutjecajnijih djela u borbi protiv ropstva. Roman (1852.) izazvao je goleme društvene reakcije i pridonio jačanju abolicionističkog pokreta.

Jutarnji list, 2004.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,96 - 4,98