Erich Fromm
Erih From (1900–1980) je bio nemačko-američki socijalni psiholog, psihoanalitičar, filozof i humanistički mislilac. Rođen je u Frankfurtu u jevrejskoj porodici, a studirao je sociologiju, psihologiju i filozofiju u Hajdelbergu. Bio je povezan sa Frankfurtskom školom kritičke teorije i intenzivno se bavio povezivanjem psihoanalize sa društvenom teorijom i humanističkom etikom.
From je verovao da se ljudska psihologija ne može razumeti bez konteksta društva u kome čovek živi. Njegovo najpoznatije delo, Bekstvo od slobode (1941), analizira kako su se pojedinci u modernom društvu okrenuli autoritarnim ideologijama da bi izbegli teret lične slobode. U svojim delima Umetnost ljubavi, Zdravo društvo i Imati ili biti, promoviše ideje autentične ljubavi, individualne zrelosti i etičkog humanizma.
Za Froma ideal je bio društveni preobražaj koji omogućava razvoj čoveka kao slobodnog, kreativnog i odgovornog bića. Bio je aktivan i u političkom životu, zalažući se za mir, razboritost i demokratski socijalizam. Nakon dolaska nacista na vlast emigrirao je u SAD, gde je nastavio akademsku i terapeutsku karijeru.
Umro je 1980. u Švajcarskoj, ostavivši dubok trag u humanističkoj psihologiji i socijalnoj filozofiji.
Naslovi u ponudi
Anatomija ljudske destruktivnosti
U svetu koji je u stalnom porastu nasilja u njegovim različitim oblicima, Erih From ovaj problem tretira na izuzetno pronicljiv način u jednoj od svojih najvažnijih knjiga.
Anatomija ljudske destruktivnosti
U svetu koji stalno beleži porast nasilja u njegovim različitim oblicima, Erih From ovaj problem tretira na izuzetno pronicljiv način u jednoj od svojih najznačajnijih knjiga.
Autoritet i porodica
Autoritet i porodica
Odgovor na vaše glavno pitanje: "Šta je čovek?" From se nadovezuje na u osnovi psihoanalitički uvid u srž čoveka, na savremena antropološka saznanja o čoveku kao i na društveno-teorijska otkrića o načinu njegovog opstanka.
Bekstvo od slobode
Čovjek za sebe - Istraživanje o psihologiji etike
Čovjek za sebe: Istraživanje o psihologiji etike
Fromm entwickelte sich unter dem Einfluss von Marx, Freud und dem Frankfurter Kreis zum Kritiker der zeitgenössischen Gesellschaft. Er zeichnete sich als origineller kritischer Interpret von Freuds Konzeptionen aus, die seine zweite grundlegende Inspirati
Dogma o Kristu / Bit ćete kao Bog / Psihoanaliza i religija
Imati ili biti?
Imati ili biti?
The book is one of the capital works of the second half of the twentieth century. According to Fromm, it continues two tendencies of his previous works - the analysis of selfishness and altruism as two fundamental character orientations.