Spovid općena
Rijetka knjiga

Spovid općena

Pretisak knjige "Spovid općena" (1496.), prve tiskane knjige na hrvatskom jeziku i u glagoljici. Vrlo rijetko bibliofilsko izdanje. Pretisak glagoljskog teksta u jednoj knjižici, a u drugoj latinična transkripcija, koju je priredila Anica Nazor.

"Spovid općena" (1496.), prva tiskana knjiga na hrvatskom jeziku i u glagoljici, značajan je spomenik hrvatske književnosti i tiskarstva. Tiskana je u Senjskoj glagoljaškoj tiskari, drugoj takvoj tiskari u Hrvatskoj nakon Kosinjske, koja je djelovala od 1494. do 1508. godine. Knjiga je prijevod popularnog franjevačkog priručnika Confessionale generale milanskog propovjednika Michela Carcana, a preveo ju je Jakov Blažiolović, kasnije senjski biskup. Tekst je pisan na čakavskom narječju s elementima staroslavenskog i talijanizama, što pokazuje jezičnu raznolikost i trud u oblikovanju hrvatske teološke terminologije. Sadrži 36 listova (71 stranicu) i tiskana je jednobojno, crnom bojom, u malom formatu na papiru, bez grafičkih ukrasa, s tekstom raspoređenim u 25 redaka po stranici. Jedini sačuvani primjerak čuva se u knjižnici Samostana sv. Franje Ksaverskog u Zagrebu. Kolofon knjige navodi da ju je tiskao Blaž Baromić 25. travnja 1496. u Senju.

Spovid općena nastala je u kontekstu potrebe za priručnikom koji bi svećenicima olakšao obavljanje sakramenta ispovijedi. Prijevod Jakova Blažiolovića temelji se na Carcanovu djelu, koje je bilo široko korišteno u Europi. Knjiga pruža upute za ispovjednike, popise grijeha prema Deset zapovijedi i sedam smrtnih grijeha te moralne smjernice, odražavajući srednjovjekovnu crkvenu praksu. Tiskanje je omogućilo širu distribuciju, čime su glagoljaši dobili standardizirani tekst za pastoralni rad. Značaj knjige leži u njezinoj ulozi kao prve neliturgijske inkunabule na hrvatskom jeziku, čime se ističe kulturna i jezična samobitnost Hrvata.

Senjsku tiskaru osnovao je senjski kanonik Blaž Baromić, koji je 1493. u Veneciji, u tiskari Andrije Torresanija, stekao znanje o tiskarskom zanatu i nadzirao tiskanje glagoljaškog Baromićevog brevijara. Godine 1494. osnovao je tiskaru u Senju, uz zvonik senjske katedrale, u kući arhiđakona Silvestra Bedričića, vlasnika tiskare. Tiskara je koristila glagoljaška slova donesena iz Venecije, a Baromić je dizajnirao grafički inventar, uključujući jedinstvene znakove za polovice slova, što je omogućilo fleksibilne kombinacije slovnih grupa – inovacija u europskom tiskarstvu tog doba. Tiskara je od 1494. do 1508. proizvela sedam djela, uključujući Senjski glagoljski misal (1494.), Spovid općenu (1496.), Tranzit svetog Jerolima (1508.), Mirakuli slavne dive Marije (1507.), Naručnik plebanušev (1507.), Meštrija od dobra umrtija s Ritualom (1507.) i Korizmenjak (1508.). Liturgijske knjige tiskane su dvobojno (crno i crveno), dok su neliturgijske, poput Spovidi općene, tiskane jednobojno. Tiskara je djelovala uz dopuštenje biskupa Filipa Senjskog, dobiveno od pape Inocenta IV. 1248., što je omogućilo glagoljašku liturgiju. Naklada knjiga nije poznata, ali su primjerci izuzetno rijetki, često sačuvani u samo jednom primjerku.

Senjska tiskara bila je ključna za očuvanje glagoljaške tradicije i širenje hrvatskog jezika u tiskanoj formi. Spovid općena predstavlja most između srednjovjekovne vjerske prakse i ranog tiskarstva, a njezin pretisak iz 1978. (faksimilirano izdanje i latinička transkripcija Anice Nazor) omogućio je daljnje proučavanje. Djelo i tiskara svjedoče o tehničkoj i kulturnoj sofisticiranosti hrvatskih glagoljaša krajem 15. stoljeća.

Urednik
Anica Nazor, Branko Fučić
Dimenzije
14 x 10 cm
Ukupan broj strana
172
Nakladnik
Senjsko muzejsko društvo, Senj, 1978.
 
Tiraž: 1.000 primjeraka
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.

Knjiga se sastoji od dva toma.

Jedan višetomni primjerak je u ponudi.

Dodano u košaricu!

Spovid općena
Prvi tom
Broj strana: 99
Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Spovid općena
Drugi tom
Broj strana: 73
Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Kako se Mislav Knjaz popeo na Venerino brdo

Kako se Mislav Knjaz popeo na Venerino brdo

Zoran Pongrašić

Kako je moguće da se toliko toga promijeni u samo tri dana, zapitao se Mislav.

Knjiga u centru, 2012.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,244,37
Izabrane pjesme ; Izdvojeni samo za ljubav

Izabrane pjesme ; Izdvojeni samo za ljubav

Milivoj Polić, Antun Šimunović
Privlačica, 1994.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,99
Nemjesto

Nemjesto

Ervin Jahić
Hrvatsko društvo pisaca (HDP), 2015.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,50
Izabrana djela

Izabrana djela

Marijan Matijašević

Ova knjiga je dio serije “Slavonica – prinosi Slavonije hrvatskoj književnosti i povijesti”.

Privlačica, 1994.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,32
Priče iz davnine 1. dio: Sunce djever i Neva Nevičica, Jagor

Priče iz davnine 1. dio: Sunce djever i Neva Nevičica, Jagor

Ivana Brlić-Mažuranić

Ključnim djelom Ivane Brlić-Mažuranić kritičari smatraju zbirku pripovijedaka “Priče iz davnine”, prvi puta objavljenu 1916. godine, potom 1920., a treće izdanje 1926. godine dopunjeno je i prošireno.

Večernji list, 2007.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,99
Raskrižje kaosa

Raskrižje kaosa

Viktor Lukačević
Matica hrvatska, 1993.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,26