Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj

Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj

Dušan Lj. Kašić

"Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj" autora Dušana Kašića povijesno je i sociološko djelo koje analizira povijest, kulturu i vjerski život Srba pravoslavaca na području Slavonije i sjeverne Hrvatske.

Knjiga se bavi identitetom Srba pravoslavne vjeroispovijesti u ovom dijelu Hrvatske kroz povijesni razvoj, od dolaska pravoslavnih zajednica na ove prostore do njihovog položaja u modernim društvenim okolnostima.

Kašić detaljno opisuje povijesni kontekst dolaska pravoslavnih Srba u Slavoniju i sjevernu Hrvatsku. Pojedini valovi naseljavanja povezani su s turskim osvajanjima tijekom 16. i 17. stoljeća te Habsburškom Monarhijom, koja je pravoslavnim doseljenicima osigurala određene privilegije kroz Statut od 1690. godine. Pravoslavni Srbi bili su važan dio sustava Vojne krajine, gdje su služili kao graničari, a istovremeno su razvijali vlastite vjerske i kulturne institucije.

Autor istražuje ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju nacionalnog i vjerskog identiteta Srba na ovom području. Kašić opisuje gradnju i značaj pravoslavnih hramova i manastira, koji su bili središta duhovnog i kulturnog života. Uloga crkve proširuje se na obrazovanje i širenje pismenosti, pri čemu su pravoslavne škole igrale ključnu ulogu u očuvanju jezika i tradicije.

Knjiga analizira međusobne odnose između Srba pravoslavaca i ostalih etničkih i vjerskih skupina u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj. Iako su postojali sukobi, posebno tijekom perioda nacionalnih napetosti u 19. i 20. stoljeću, autor također ukazuje na razdoblja zajedničkog suživota i suradnje. Poseban naglasak stavljen je na utjecaj političkih promjena i ratova na položaj Srba i njihovih vjerskih zajednica, uključujući razdoblje Kraljevine Jugoslavije, NDH i socijalističke Jugoslavije.

Autor obrađuje izazove koje Srbi i pravoslavna crkva doživljavaju u suvremenim uvjetima. Položaj Srba pravoslavaca značajno se promijenio, uključujući demografski pad i obnovu vjerskih i kulturnih institucija nakon razaranja tijekom rata. Kašić se osvrće na pitanje očuvanja identiteta u uvjetima manjinskog statusa te integracije u hrvatsko društvo. Srpska pravoslavna crkva prikazana je kao ključni faktor u očuvanju identiteta Srba u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj. Autor ukazuje na povijesnu složenost suživota i odnosa između pravoslavnih Srba i drugih zajednica u regiji. Kroz analizu povijesnih i suvremenih prilika, knjiga poziva na razumijevanje i dijalog u multietničkom kontekstu.

Djelo Dušana Kašića predstavlja vrijedan doprinos proučavanju povijesti i položaja Srba pravoslavaca u Hrvatskoj, pružajući detaljan povijesni pregled i kontekstualizaciju njihovog identiteta u širem društvenom i političkom okruženju.

Urednik
Ratko Jelić
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
140
Nakladnik
Savez udruženja pravoslavnog sveštenstva SR Hrvatske, Zagreb, 1967.
 
Ćirilica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Hrvatski velikani

Hrvatski velikani

Božo Skoko

In the book, the author gives a brief account of each of the great men, regardless of whether they are Croatian or foreign, who in some way owed Croatia a debt with their life and work.

Večernji list, 2014.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,867,49 - 9,989,86
Četnici u Hrvatskoj: 1941-1945

Četnici u Hrvatskoj: 1941-1945

Fikreta Jelić-Butić

The book Chetniks in Croatia 1941–1945 by Fikreta Jelić-Butić presents a thorough scientific analysis of the activities of the Chetnik movement in Croatia during World War II.

Globus, 1986.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
19,5615,65
Ideologija, krivnja i odmazda - Vlaho Lovrić i (dis)kontinuiteti prve polovice 20. stoljeća

Ideologija, krivnja i odmazda - Vlaho Lovrić i (dis)kontinuiteti prve polovice 20. stoljeća

Domagoj Tomas

The author, while researching in the Archives of the Episcopal Ordinariate in Mostar, came across the personal legacy of Vlaha Lovrić from the period 1945 to 1947, and after studying his diary entries, a series of questions opened up for him.

Alfa, 2021.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
17,56
Hrvatska književnost od 16. do 18. stoljeća u sjevernoj Hrvatskoj i Bosni

Hrvatska književnost od 16. do 18. stoljeća u sjevernoj Hrvatskoj i Bosni

Krešimir Georgijević
Matica hrvatska, 1969.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
8,62
Krv, baranjska

Krv, baranjska

Davorin Taslidžić

This historical and political literature covers the period from early history to the Homeland War.

Computer graphics press, 1994.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,98
Povijest biblioteka u gradu Splitu (dio I)

Povijest biblioteka u gradu Splitu (dio I)

Hrvoje Morović
Društvo bibliotekara Hrvatske, 1971.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
19,98