Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i sjevernoj Hrvatskoj
„Srbi i pravoslavlje u Slavoniji i severnoj Hrvatskoj“ Dušana Kašića je istorijsko-sociološko delo koje analizira istoriju, kulturu i verski život pravoslavnih Srba u Slavoniji i severnoj Hrvatskoj.
Knjiga se bavi identitetom Srba pravoslavne veroispovesti u ovom delu Hrvatske kroz istorijski razvoj, od dolaska pravoslavnih zajednica na ove prostore do njihovog položaja u savremenim društvenim prilikama.
Kašić detaljno opisuje istorijski kontekst dolaska pravoslavnih Srba u Slavoniju i severnu Hrvatsku. Određeni talasi naseljavanja povezani su sa turskim osvajanjima tokom 16. i 17. veka i Habzburškom monarhijom, koja je Statutom iz 1690. godine dala pravoslavnim naseljenicima određene privilegije. Pravoslavni Srbi su bili važan deo sistema Vojne granice, gde su služili kao graničari i istovremeno razvijali svoje verske i kulturne institucije.
Autor istražuje ulogu Srpske pravoslavne crkve u očuvanju nacionalnog i verskog identiteta Srba na ovim prostorima. Kašić opisuje izgradnju i značaj pravoslavnih hramova i manastira, koji su bili centri duhovnog i kulturnog života. Uloga crkve se proteže na obrazovanje i širenje pismenosti, pri čemu pravoslavne škole igraju ključnu ulogu u očuvanju jezika i tradicije.
U knjizi se analiziraju međusobni odnosi pravoslavnih Srba i drugih etničkih i verskih grupa u Slavoniji i severnoj Hrvatskoj. Iako je bilo sukoba, posebno u periodima nacionalne napetosti u 19. i 20. veku, autor ukazuje i na periode međusobnog suživota i saradnje. Poseban akcenat stavljen je na uticaj političkih promena i ratova na položaj Srba i njihovih verskih zajednica, uključujući period Kraljevine Jugoslavije, NDH i socijalističke Jugoslavije.
Jedan primerak je u ponudi