
Proljeća Ivana Galeba
Najznačajniji roman hrvatskog pisca Vladana Desnice, koji je po samom autorovom priznanju nastajao punih dvadeset godina od 1936. do same objave romana 1957. godine.
Fabula romana prilično je jednostavna; riječ je o prisjećanjima glavnog lika Ivana Galeba, glazbenika, za vrijeme njegova boravka u bolnici između dva proljeća. Riječ je o ispovjednoj prozi, psihoanalitičkoj autoanalizi gdje se iznosi čitav život glavnog junaka, od djetinstva do boravka u bolnici, sa svim proživljanjima koje jedan intelektualac doživljava i osjeća.
Citat iz djela: “Želio bih umrijeti u sunčanom danu. Klicu te male tajne želje nosim u sebi od djetinjstva. Što me kod smrti najviše plaši, to je predstava mraka s kojom je ona skopčana. Divim se religijama Istoka, koje su uspjele da čovjeku dočaraju svijetlu, sunčanu smrt, da mu usade predstavu beskrajnog jása za grobom. One su, možda, učinile čovjeku najveće dobro koje se smrtniku može da učini. Želio bih umrijeti izvaljen nauzak na dobroj, vrućoj zemlji, sav u suncu i jásu, umrijeti u jedrini dana, u sat uzavrelih zrikavaca. U sat kad sanjivo šute povijena žita i nijemo bujaju oteščani grozdovi, u sat vrele podnevne tišine. Plaši me smrt u predvečerje, smrt u jesen, smrt iza kosih zavjesa kiše.”
“Riječ uvijek iznevjeri misao. A pogotovo iznevjeri osjećaj.”
Jedan primjerak je u ponudi
- Pohabane korice