Mati

Mati

Maksim Gorki

Roman "Mati" Maksima Gorkog objavljen je 1906. godine i jedno je od ključnih djela ruskog socijalnog realizma. Djelo prikazuje buđenje radničke klase u Rusiji kroz likove i događaje koji naglašavaju društvene nepravde i potrebu za revolucijom.

Radnja romana smještena je u radničko naselje u industrijskom predgrađu. Glavni lik je Pelagija Nilovna Vlasova, udovica radnika i majka mladića Pavela Vlasova. Pelagija je prikazana kao ponizna, nesigurna i neuka žena koja vodi život prepun patnje, trpeći siromaštvo i grubost svoga pokojnog muža. Međutim, njezin se život mijenja kada njezin sin Pavel počne sudjelovati u revolucionarnom pokretu.

Pavel se povezuje s grupom radnika koji organiziraju tajne sastanke i šire revolucionarnu literaturu među radnicima. Pelagija, iako isprva zbunjena i zabrinuta zbog Pavlovih aktivnosti, postupno postaje svjesna socijalnih nepravdi koje pogađaju radnike. Kroz interakciju s revolucionarima i svjedočenje nepravdama, ona počinje shvaćati ideje koje Pavel i njegovi drugovi zagovaraju.

Kako priča napreduje, Pelagija sve više preuzima aktivnu ulogu u revolucionarnim aktivnostima. Njezina uloga kao "majke" simbolizira majčinski odnos prema cijelom radničkom pokretu. Postaje glasnica koja prenosi zabranjenu literaturu i sudjeluje u organizaciji radničkih skupova, riskirajući vlastiti život.

Roman kulminira Pavlovim uhićenjem tijekom prosvjeda. Unatoč gubitku sina, Pelagija nastavlja borbu, simbolizirajući nepokolebljiv duh revolucije. Kroz njezin lik, Gorki prikazuje transformaciju obične žene u snažnu i odlučnu revolucionarku, naglašavajući moć promjene i solidarnosti među radnicima.

"Mati" je jedno od najvažnijih djela koje je oblikovalo književnost socijalnog realizma i ostaje snažan prikaz borbe za pravdu i ljudska prava.

Naslov izvornika
Мать
Dimenzije
19,5 x 14,5 cm
Broj strana
348
Nakladnik
Glas rada, Zagreb, 1950.
 
Tiraž: 8.000 primjeraka
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u dobrom stanju (tragovi korištenja)
Oštećenja / nepogodnosti:
  • Blago oštećenje korica
  • Mrlje na koricama
  • Mrlje na listovima
  • Požutjeli listovi
  • Tragovi vlage
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Mati / Gradić Okurov

Mati / Gradić Okurov

Maksim Gorki

Roman Mati govori o buđenju svijesti potlačenog i eksploatiranog siromašnog stanovništva carske Rusije, te pravima na slobodan i dostojanstven život.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Život Matveja Kožemjakina

Život Matveja Kožemjakina

Maksim Gorki

Autor je duboko zaronio u dušu svog junaka i kroz njegovu sudbinu pokazao kako kapitalizam može ubiti čovjeka.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Pripovetke

Pripovetke

Maksim Gorki

Maksim Gorki bio je poznati ruski pisac, dramatičar i politički aktivist. Njegovo je djelo ostavilo dubok trag u svijetu književnosti.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Goli i mrtvi

Goli i mrtvi

Norman Mailer

Goli i mrtvi roman je Normana Mailera objavljen 1948. Govori o vojnicima tijekom Drugog svjetskog rata i borbi na Pacifiku a radnja se odigrava na fiktivnom otoku Anopopei. Mailerova osobna iskustva tijekom Drugog svjetskog rata bila su osnova za knjigu.

Zora, 1967.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Knjiga se sastoji od dva toma
9,99
Čiča Gorio

Čiča Gorio

Honore de Balzac

Čiča Goriot je priča o starome ratnom profiteru Goriotu i njegovim kćerima, koje ga, nakon što su ga opljačkale do gole kože, ostavljaju da umre u samoći i bijedi pansiona Vaquer, priča je koja se danas može čitati na nekoliko razina.

Nolit, 1965.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
3,75 - 3,86
Jugoslavenska književnost

Jugoslavenska književnost

Antun Barac

Ovaj pregled napisan je prvotno za inozemstvo, na informativan način, na poticaj Komisije za kulturne veze s inozemstvom. Stoga je u njemu ograničen broj imena, i stoga često nema govora o stvarima koje bi naš čitalac u takvoj knjizi s pravom očekivao.

Matica hrvatska, 1959.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,98