Honore de Balzac
Onore de Balzak (1799–1850) jedan je od najznačajnijih francuskih realističkih pisaca. Rođen u Turu, studirao je pravo, ali se ubrzo posvetio književnosti. Njegovo monumentalno delo Ljudska komedija (La Comedie humaine) obuhvata više od 90 romana i pripovedaka, u kojima je realistično prikazao francusko društvo 19. veka.
Balzak je poznat po izuzetnim analitičkim veštinama, detaljnim opisima i psihološkoj dubini likova. Među njegovim najpoznatijim romanima su Otac Gorio, Evgenija Grande, Izgubljene iluzije i Slava i beda kurtizane. Bio je plodan pisac, opsednut poslom, često je pisao noću uz velike količine kafe.
Uprkos finansijskim problemima i iscrpljujućem načinu života, ostavio je neizbrisiv trag u svetskoj književnosti. Njegova dela su inspirisala mnoge autore, uključujući Flobera, Zolu i Dikensa. Umro je u Parizu 1850. godine, ostavljajući za sobom opus koji ostaje temelj realističkog romana.
Naslovi u ponudi
Ljudska komedija 9 - Slike iz palanačkog života: Propale iluzije / Tourski pop / Slavni Gaudissart
Deveta knjiga Odabranih djela Honore de Balzaca.
Mercadet
Protivno većini svojih suvremenika, Balzac je i na sceni pokušao ono što mu je u prozi uspjelo: dati odraz svog vremena. Unatoč kazališnoj modi on je sadržaje za svoje kazališne komade tražio u suvremenom životu.
Mračni posli
Mutivoda
Mutivoda / Pukovnik Šaber
Balzakov roman, objavljen u tri dela između 1837. i 1843. godine, kao deo ciklusa "Ljudska komedija". Delo predstavlja jednu od najvažnijih Balzakovih analiza društvenih ambicija, književnog života i korupcije u francuskom društvu 19. veka.
Napuštena žena
Mada Napuštena žena spada među prvijence Balzacovva književnog stvaralaštva, ipak se u njoj vide sve odlike njegova pera.
Rođaka Beta
Radnja je smeštena u sredinu 19. veka u Parizu, i govori o neudatoj sredovečnoj ženi koja planira uništenje svoje šire porodice.
Rođaka Beta
Rođaka Beta
Roman daje presek porodičnih odnosa u doba pisca. Mnogi muškarci su prevarili svoje žene da bi jednu noć uživali u nekim zadovoljstvima. Nisu imali pojma da su njihove žene zbog toga imale psihičke traume.