August Šenoa
August Šenoa (14. novembar 1838 — 13. decembar 1881) bio je jedan od najznačajnijih hrvatskih pisaca 19. veka i začetnik moderne hrvatske književnosti. Rođen je u Zagrebu, školovao se u Pragu, a po povratku u domovinu radio je kao novinar, urednik, gradski beležnik. Njegovo stvaralaštvo imalo je veliki uticaj na tadašnji kulturni život Hrvatske.
Šenoa je najpoznatiji po istorijskim romanima koji kombinuju romantične, realističke i nacionalne elemente, kao što su Zlatarevo zlato (1871), Čuvaj se Senjske ruke, Čećajka buna (Seljačka buna) i Diogen. U ovim delima uspešno je rekonstruisao hrvatsku istoriju i istovremeno promovisao domoljublje, moralne vrednosti i društvenu odgovornost.
Pisao je i pripovetke, pesme, prikaze i feljtone, uređivao časopis Vijenac, kroz koji je oblikovao književne i kulturne tokove. Posebno je značajan njegov lingvistički doprinos – zalagao se za standardizaciju hrvatskog jezika i njegovo obogaćivanje književnim izrazom.
Umro je mlad, u 43. godini, nakon što se razbolio dok je pomagao potrebitima tokom velike zagrebačke poplave 1880. Njegov književni i kulturni uticaj ostaje trajni temelj hrvatske književnosti.
Naslovi u ponudi
Djela I. svezak
Pjesme, Članci i feljtoni, pisma, dnevnik, slikovni prilozi
Djela IV. svezak
Pripovijesti, slikovni prilozi
Izabrane pjesme
Kako došlo, tako prošlo
Karamfil sa pjesnikova groba / Pruski kralj / Turci idu / U akvariju
Sabrana djela Augusta Šenoe, knjiga VI.
Karanfil s pjesnikova groba
Karanfil s pjesnikova groba i druge pripovijesti
Kletva 1-2
Radnja je smeštena u srednjovekovni Zagreb i bavi se sukobom ljubavi i okrutne pravde. Priča prati mladu devojku Janju, čiji je voljeni Jurko nepravedno osuđen i streljan zbog lažne optužbe da je ubio sina uglednog građanina.
Kletva I-II
Ovaj po obimu najveći Šenoin povijesni roman, krase vrlo živi dijalozi, te izvanredni realistički opisi, kao i Šenoina umješnost fabuliranja, atraktivan je i interesantan za svakog čitaoca.
La trezoro de l'orajisto
Prijevod Šenoinog romana Zlatarovo zlato na esperanto.