Vladar ili De principatibus

Vladar ili De principatibus

Niccolò Machiavelli

Niccolò Machiavelli (Firenca, 1469 – Firenca, 1527), talijanski pisac. Humanistički izobražen, političku karijeru započeo 1498. kao tajnik ureda u vladi firentinske republike. Na tom je položaju u kriznim godinama stekao veliko iskustvo i vodio važna poslanstva (C. Borgi, francuskom kralju, papi Juliju II. te caru Maksimilijanu u Tirol). Tako dolazi do zamisli o stajaćoj nacionalnoj vojsci, o potrebi za jakim i sposobnim vladarom u Italiji. God. 1512. Medičejci ponovno preuzimaju vlast, a Machiavelli je uklonjen iz javnih poslova te, zbog navodnog sudjelovanja u uroti, optužen i mučen. U samoći malog imanja u San Cascianu piše remek-djela. God. 1520. Medičejci su mu ipak povjerili pisanje povijesti Firence uz godišnju nagradu. No, tako je izgubio povjerenje republikanaca, koji mu, došavši 1527. ponovno na vlast, ne vraćaju nekadašnje funkcije. Nakon niza spisa o neposrednim političkim pitanjima, 1504. u tercinama je sastavio Prvi decenal (Decennale primo), pokušaj povijesnog promišljanja njemu nedavne političke građe (1494-1504), a zatim radi na spisima o državnom ustroju Firence, Njemačke i Francuske. God. 1512-1513. počinje rad na Raspravama o prvoj dekadi Tita Livija (Discorsi sopra la prima deca di Tito Livio), u kojima analizira suvremenost i nadovezuje se na povijesnu refleksiju, no rad prekida da bi napisao Vladara (Il Principe, 1513., obj. 1532), militantnu političku refleksiju na temelju izravnog iskustva i proučavanja političkog ponašanja C. Borgie. Zatim nastaju: Dijalog o našem jeziku (Dialogo intomo alla nostra lingua, napisan o. 1518-1520), rasprava u 7 knj. O ratnom umijeću (Dell’arte della guerra, 1519-1520), kratki alegorijsko-autobiografski spjev nadahnut Apulejem Zlatni magarac (L’Asino d’oro), alegorijsko-moralističke pjesme u tercinama (Capitoli), novela Arhivrag Belfagor (Belfagor arcidiavolo) te komedija Mandragoia, prikazana tek 1525 (hrv. izvedbe: zagrebački HNK 1924. u prijevodu B. Bolea te 1950. u prijevodu I. Frangeša). U priči po uzoru na G. Boccaccia prikazuje trijumf beskrupulozne inteligencije nad glupošću, pa se može reći da ta komedija u 5 činova s oštro profiliranim likovima (ističe se himbeni ispovjednik fra Timoteo) svoju poruku temelji na misaonim odrednicama koje su piscu donijele slavu. Stil Machiavellijevih rasprava problematski je i analitičan, pun brzih prijelaza u argumentaciji i živahnih metafora. S njime se rodila moderna polit. misao koja razlučuje područja politike i morala. On je ujedno začetnik nove znanstvene proze kakva se pojavila u XVII. st. od G. Galileja nadalje, a kojoj su strani deduktivni izvodi skolastičke logike, kao i retorička neprirodnost. Oko 300 njegovih Pisama (Lettere) ubraja se u najživlje dokumente renesansne epistologije.

Naslov originala
Il Principe
Prevod
Damir Grubiša
Dimenzije
24 x 17 cm
Broj strana
235
Izdavač
Disput, Zagreb, 2020.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53260-360-6

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Praksa i politika

Praksa i politika

Knjiga istražuje kako politika oblikuje društvene promene i kako društvo utiče na političke procese.

Fakultet Političkih Nauka, 1983.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
5,924,74
Teorija i praksa: socijalnofilozofske studije

Teorija i praksa: socijalnofilozofske studije

Jürgen Habermas

Jedan od ključnih tekstova društvene teorije. U ovoj knjizi Habermas se bavi pitanjima teorijske i praktične razlike, naglašavajući značaj komunikacije u oblikovanju društvene stvarnosti.

BIGZ, 1980.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
14,26
Rousseau i rousseau-izam

Rousseau i rousseau-izam

K. N. Deržavin
Kultura, 1947.
Srpski. Latinica. Broširano.
3,98
Oeuvres de Montesquieu - tome quatrieme: Esprit des Loix

Oeuvres de Montesquieu - tome quatrieme: Esprit des Loix

Charles de Montesquieu

Četvrti tom sabranih djela Montesquiea iz 1805. godine, sadrži četvrti i završni dio Duha zakona. Originalni uvez od finog francuskog drveta.

Amable Leroy, 1805.
Francuski. Latinica. Tvrde korice.
229,35 (komplet)
Doba praznine

Doba praznine

Gilles Lipovetsky

U knjizi Doba praznine, francuski filozof i sociolog Žil Lipovecki analizira savremeno društvo kroz prizmu individualizma, konzumerizma i emocionalne praznine.

Književna zajednica Novog Sada, 1987.
Srpski. Latinica. Broširano.
9,99
Dijalektički materijalizam

Dijalektički materijalizam

Ilija Kosanović

Uvod u osnovna pitanja filozofije marksizma

Veselin Masleša, 1964.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
5,50