Stvoritelj u lošem društvu

Stvoritelj u lošem društvu

Darko Orešković

Glavna tema romana Tvorac u lošem društvu je otuđenje u savremenom društvu.

To je snažna i duhovita kritika naše sredine. Mesta i likovi su gotovo prepoznatljivi. I dok su otuđenja iz doba Kafke, Orvela, Sartra ili Kamija mračna i depresivna, otuđenje u ovom romanu naizgled je kao zavodljiva igra. Dovoljno je uključiti ekran računara i zaroniti u virtuelni svet. Odmah ste povezani sa celim svetom. Otvarate stranice sa internet sadržajem, dopisujete se sa ljudima iz najudaljenijih zamislivih mesta na našoj planeti, igrate razne video igrice, skačete sa teme na temu, letite kao pčela sa cveta na cvet. Ali, gašenjem ekrana ta magija i uzbuđenje virtuelnog druženja odjednom nestaje i pretvarate se u većeg usamljenika od bilo kog Kafkinog lika. A da se to ne bi dogodilo, samo ponovo uključite ekran računara.

Tako je i sa glavnim likom romana, mladićem, koji pomalo suvo i bez preteranih emocija živi uobičajenim i očekivanim životom pripadnika srednje klase. Škola, diploma, posao, porodica. Ali pored te uobičajene kolotečine, odlazak u svet interneta rađa i njegov alter ego, koji je sve samo ne život visokog funkcionera u kolotečini života. Gotovo bi se moglo reći da je reč o dva heroja koji žive u odvojenim svetovima, stvarnom i virtuelnom.

Radnja u virtuelnom svetu odvija se poput stripa, a galerija likova sa puno humora, čak i crnog, sa dosta ironije, čak i samoironije podseća na junake Alana Forda, tako da otuđenje postaje gotovo nevidljivo, a lutanje internetom pretvara se u uzbudljivu avanturu. Kako glavni junak sve češće beži od relevantnih tema u virtuelni svet, u njemu raste pritisak, kao što raste i pritisak u Papinovom loncu. Pritisak u loncu sve više raste i čini se da je na kraju eksplozija neizbežna. Da li će u životu glavnog junaka doći do eksplozije ili ne, čitalac će saznati u ovom romanu. U stvarnom životu, našeg junaka vodi gotovo sterilna rutina. Svakodnevni odlasci na posao, posete roditeljima četvrtkom, priče detetu pre spavanja i posećivanje raznim dečijim aktivnostima. Odnos prema ženi je takođe površan. Ovaj prilično sumoran život junaka prikazan je sa puno humora u odnosima glavnog junaka sa svim članovima njegove porodice.

Kako su virtuelni svet i stvarni svet dva potpuno različita sveta, protagonista je potpuno druga osoba u virtuelnom svetu za razliku od osobe u stvarnom svetu. Ko je od ovih ljudi stvaran, to je možda pitanje koje bi svaki čitalac trebalo da postavi sebi, nakon što završi svoje višesatno surfovanje internetom.

Urednik
Zorka Jekić
Dimenzije
21,5 x 15,5 cm
Broj strana
151
Izdavač
Biakova d. o. o., Zagreb, 2024.
 
Tiraž: 200 primeraka
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53837-562-0

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Snižena cena: 12,9810,38
Popust od 20% važi do 04.04.2025. 23:59
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

U prvom licu

U prvom licu

Ivan Supek
Naprijed, 1965.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
4,99
O književnosti i umetnosti

O književnosti i umetnosti

Karl Marx, Friedrich Engels
Rad, 1962.
Srpski. Latinica. Broširano.
0,99
Ravnodušni ljudi

Ravnodušni ljudi

Alberto Moravia
24 sata, 1966.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,99
Hromi plemić

Hromi plemić

Aleksej N. Tolstoj
Progres.
Srpski. Latinica. Broširano.
4,99
I vječno pjevaju šume

I vječno pjevaju šume

Trygve Gulbranssen

Ljubitelji lepe knjige sa zadovoljstvom će čitati ovo delo, jer je prepuno veličanstvenih opisa prirode, puno muzike koju nosi vetar što duva kroz šumu, i zato što je pisano neusiljenim narodnim jezikom – jezikom čija lepota nije izgubljen čak i u prevod

Matica hrvatska, 1955.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
5,26
Duh i telo

Duh i telo

Pearl S. Buck
Rad, 1971.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
3,99