Brodovi nad gradom
Nenad Rizvanović je pisac sećanja i pisac Osijeka, grada svog detinjstva i mladosti, koji dokumentuje jedini način na koji književnost istinski nastaje – svoje ljude.
Brodovi nad gradom je knjiga vrlo intimne topografije Osijeka, od turske istorije, preko devetnaestovekovne prostorne (ne)samosvesti Osijeka do osječke „socijalističke renesanse“, priča o gradu koji pruža prijateljsko oko pripovedač male tajne uvide u prostore, zgrade, misteriozne ulične mreže, u istorijske sedimente koji se ogledaju u promenama naziva ulica i trgova, u panonskoj blagosti i tvrdoglavosti. Osijek, Jugoslavija, je pripovedačeva heterotopija iz detinjstva rekreirana u priči o njegovom sopstvenom nadrealnom urbanom genetskom kodu.
Na početku knjige Nenada Rizvanovića Brodovi nad gradom navodi se moto iz detinjstva Valtera Benjamina u Berlinu o lutanju gradom kao čulnoj veštini u kojoj se spajaju detalji i emocija, o gradu kao metaforičkoj šumi kroz koju lutamo. slatka izmaglica namerne dezorijentacije. Usvojivši gotovo doslovno ovo geslo, Rizvanovićev Osijek u knjizi postaje istorijska simbolička šuma kroz koju luta neimenovani pripovedač, mapirajući u mislima mreže alternativne gradske istorije i tračeva Osijeka, pronalazeći paradoksalne podudarnosti između istorijskog pamćenja grada i svog vaspitanje u istom gradu.
Jedan primerak je u ponudi