Osijek - urbanistički plan
Retka knjiga

Osijek - urbanistički plan

Radovan Miščević

Urbanistički plan Osijeka iz 1965. godine, koji je izradio Radovan Miščević zajedno sa svojim kolegama, jedan je od najznačajnijih planova u istoriji urbanog razvoja Osijeka.

Ovaj plan je bio odgovor na potrebe posleratnog urbanog razvoja grada, u kontekstu industrijalizacije i rasta stanovništva.

Plan je imao za cilj da integriše urbano jezgro Osijeka sa njegovim perifernim delovima, obezbeđujući uravnotežen razvoj. Poseban akcenat je stavljen na stvaranje funkcionalnog grada koji zadovoljava savremene potrebe industrije, stanovanja i javnih objekata.

Planiran je razvoj novih stambenih naselja, posebno na području tadašnjih prigradskih naselja. Tipični za ovaj period bili su višestambeni blokovi, što je bilo u skladu sa tadašnjim modernističkim trendovima u urbanističkom planiranju.

Radovan Miščević je bio poznat po svojim modernističkim pristupima urbanizmu, a plan za Osijek odražavao je aktuelne trendove urbanog planiranja u Jugoslaviji. Akcenat na funkcionalnosti, integraciji i očuvanju zelenih površina uklapa se u širu viziju urbanog razvoja tog perioda.

Iako je plan iz 1965. godine bio ambiciozan, njegov uticaj na današnji izgled Osijeka je značajan. Mnogi elementi tog plana integrisani su u kasniji razvoj grada, posebno u organizaciji stambenih zona i saobraćajne mreže.

Prilikom kreiranja i realizacije projekta, Miščević se kasnije opredelila između funkcionalističkog modela grada na reci i reke u gradu. „Odlučio sam se“, istakao je u jednom razgovoru, „za očuvanje prirodnih vrednosti i njihovo uključivanje u centar grada, za humanističko-sociološki i ekološki pristup oblikovanju celovite urbane i prirodne sredine“. Takav model podrazumeva uključivanje istaknutih istorijskih i kulturnih vrednosti, velikog parkovskog prostora, šetališta na levoj i desnoj obali, potpuno isključenje automobilskog saobraćaja, obala povezanih pešačkim mostom koji je već postao neodvojivi deo urbanog identitet grada“.

Ilustracije
Zvonimir Barbarić, Fred Legradić
Naslovnica
Aleksandar Srnec
Dimenzije
33 x 24 cm
Broj strana
64
Izdavač
Općinska skupština Osijek, Osijek, 1965.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Iz zagrebačke spomeničke baštine

Iz zagrebačke spomeničke baštine

Olga Maruševski

Zgrada Hrvatskoga sabora, Katedrala, Manduševac, Harmica, Jelačićev trg, Umjetnički paviljon, Muzej Mimara, Maksimir, zagrebačke kavane, samo su neki od prepoznatljivih zagrebačkih kultnih mjesta i građevina, temeljaca gradskog idenetiteta.

Matica hrvatska, 2006.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
13,25
Domovi kraljeva: Najlepše građevine i prostori sveta

Domovi kraljeva: Najlepše građevine i prostori sveta

Harry C. Lindinger

Knjiga "Domovi kraljeva" pripada zbirci knjiga "Najlepše građevine i prostori sveta" i obrađuje kraljevske dvorce poput dvorca u Versaillesu, Perzepolisa, Kremlja i druge.

Vuk Karadžić, 1986.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
6,20 - 7,24
Paris: Architecture & Design

Paris: Architecture & Design

Francuska je revolucija utrla put za inovativni i stvaralački duh u umjetnosti, arhitekturi, literaturi i glazbi, koje su oblikovale razvoj znanosti i tehnologije budućnosti.

Daab.
Engleski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
34,9931,49
Unutrašnja dekoracija

Unutrašnja dekoracija

George Savage

Ova knjiga analizira razvoj enterijera tokom dvadeset vekova, od Rima do romantizma i gotike, i od stilova renesanse i francuskog dvora do neoklasičnog stila, secesije i modernih enterijera.

Jugoslavija, 1978.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
12,6410,11 - 12,64
We need it - We do it

We need it - We do it

Emina Višnić, Miranda Veljačić, Dinko Peračić, Slaven Tolj
Platforma 9.81, 2016.
Engleski. Latinica. Broširano.
8,99
Stari mostovi u Bosni i Hercegovini

Stari mostovi u Bosni i Hercegovini

Džemal Čelić, Mehmed Mujezinović

U knjizi su prikazani mostovi u kulturnoj i privrednoj povijesti Bosne i Hercegovine. Prikazani su objekti koji su se sačuvali, sve ono što se o tim, kao i o već uništenim povijesnim mostovima zna, što je zapisano ili se prenosilo usmeno kao legenda.

Veselin Masleša, 1969.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
27,36