Osijek - urbanistički plan
Rijetka knjiga

Osijek - urbanistički plan

Radovan Miščević

Urbanistički plan za Osijek iz 1965. godine, koji je izradio Radovan Miščević zajedno sa suradnicima, jedan je od značajnijih planova u povijesti urbanističkog razvoja Osijeka.

Ovaj plan predstavljao je odgovor na potrebe poslijeratnog urbanističkog razvoja grada, u kontekstu industrijalizacije i povećanja broja stanovnika.

Glavne značajke urbanističkog plana Osijeka iz 1965. godine: Plan je imao za cilj integrirati urbanu jezgru Osijeka s njegovim periferijskim dijelovima, osiguravajući uravnotežen razvoj. Poseban naglasak stavljen je na stvaranje funkcionalnog grada koji odgovara modernim potrebama industrije, stanovanja i javnih sadržaja.

Planirao se razvoj novih stambenih četvrti, posebno na području tadašnjih periferija. Tipični za ovo razdoblje bili su višestambeni blokovi, što je bilo u skladu s tadašnjim modernističkim trendovima u urbanizmu.

U planu se posebno naglašavala važnost izgradnje prometne infrastrukture koja bi omogućila bolju povezanost unutar grada i prema okolnim područjima. Prometni sustav dizajniran je tako da razdvaja različite vrste prometa (pješaci, automobili, javni prijevoz), čime bi se povećala sigurnost i efikasnost.

Zelene površine integrirane su kao ključni dio urbanističke kompozicije, što je bio karakterističan pristup modernističkog planiranja. Naglašena je potreba očuvanja postojećih parkova te stvaranje novih javnih prostora za rekreaciju.

Plan je uključivao razvoj industrijskih zona na način koji neće narušavati kvalitetu života u stambenim dijelovima. Industrijski razvoj smjestio se uz prometnice i željezničke pravce, što je osiguravalo logističku povezanost.

Predviđena je gradnja škola, bolnica, kulturnih centara i drugih javnih sadržaja, uz pravilno raspoređivanje tih objekata kako bi bili lako dostupni svim građanima.

Radovan Miščević bio je poznat po svojim modernističkim pristupima urbanizmu, a plan za Osijek reflektirao je tadašnje trendove u urbanističkom planiranju u Jugoslaviji. Naglasak na funkcionalnost, integraciju i očuvanje zelenih površina uklapao se u širu viziju urbanog razvoja tog razdoblja.

Iako je plan iz 1965. godine bio ambiciozan, njegov utjecaj na današnji izgled Osijeka je značajan. Mnogi elementi tog plana integrirani su u kasniji razvoj grada, posebno u organizaciji stambenih zona i prometne mreže.

Pri izradi i izvedbi projekta Miščević se kasnije između funkcionalističkog modela grada na rijeci i rijeke u gradu odlučio za drugi. “Odlučio sam se”, istaknuo je tijekom jednog razgovora, “za očuvanje prirodnih vrijednosti i njihovo uključivanje u središte grada, za humanističko-sociološki i ekološki pristup oblikovanja cjelovite urbane i prirodne sredine. Takav model pretpostavlja i uključivanje istaknutih povijesnih i kulturoloških vrijednosti, velike parkovne površine, šetališta na lijevoj i desnoj obali, potpuno isključivanje automobilskog prometa, obale povezane pješačkim mostom koji je već postao neodvojivim dijelom urbanog identiteta grada”.

Ilustracije
Zvonimir Barbarić, Fred Legradić
Naslovnica
Aleksandar Srnec
Dimenzije
33 x 24 cm
Broj strana
64
Nakladnik
Općinska skupština Osijek, Osijek, 1965.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

We need it - We do it

We need it - We do it

Emina Višnić, Miranda Veljačić, Dinko Peračić, Slaven Tolj
Platforma 9.81, 2016.
Engleski. Latinica. Broširano.
8,99
Veliki osječki most / The great Osijek bridge

Veliki osječki most / The great Osijek bridge

Ivana Haničar-Buljan, Nenad Moačanin, Milan Pelc, Mladen Pešić, Ratko Vučetić

Knjiga je rezultat istraživačkog rada provedenog u Institutu o Velikom osječkom mostu, poznatom kao Sulejmanov most, remek-djelu arhitekture, koji je povezivao Osijek i Dardu od 1526. do 1687., u dužini od šest kilometara. Dvojezično izdanje.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2014.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
19,28
Iso Kršnjavi kao graditelj – izgradnja i obnova obrazovnih, kulturnih i umjetničkih spomenika u Hrvatskoj

Iso Kršnjavi kao graditelj – izgradnja i obnova obrazovnih, kulturnih i umjetničkih spomenika u Hrvatskoj

Olga Maruševski

Bez Strossmayera nezamisliv, nakon Mažuranića istom moguć, a za Khuenove ere drukčiji nije mogao ni biti - pravi čovjek u pravo vrijeme. Drugo izdanje.

Institut za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, 2010.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
11,26
National Trust Book of the Farm

National Trust Book of the Farm

Gillian Darley
Crescent books, 1985.
Engleski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
8,88
Skulptura i arhitektonska ornamentika Hrvatske i Dalmacije od IX do XV stoljeća

Skulptura i arhitektonska ornamentika Hrvatske i Dalmacije od IX do XV stoljeća

Jazu, 1966.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,12
Muzeji svijeta - Pinacoteca di brera – Milano

Muzeji svijeta - Pinacoteca di brera – Milano

Pinacoteca di Brera u Milanu je jedna od najvažnijih galerija za slike u Italiji. Nalazi se u Palazzo Brera i sadrži izvanrednu kolekciju talijanskih slika od 13. do 20. stoljeća.

Mladost, 1975.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
10,68