
Osnove opće sociologije
Knjiga predstavlja jedan od najvažnijih univerzitetskih udžbenika sociologije u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji. Delo je doživelo mnoga izdanja, uključujući i 18. izdanje iz 1990. godine, i služilo je kao temeljni udžbenik generacijama učenika.
Fijamengo, jedan od pionira hrvatske sociologije, u ovom radu prilazi sociologiji iz perspektive marksističke teorije, ali s naglaskom na autonomiji sociologije kao naučne discipline. Knjiga je struktuirana tako da pokriva fundamentalne koncepte, metode i pristupe u sociologiji, uključujući analizu društvenih struktura, procesa i institucija.
Poseban akcenat je stavljen na sociologiju religije i političku sociologiju, oblasti u kojima je Fijamengo dao značajan doprinos. On je analizirao religiju kao društveni fenomen, povezujući je sa konceptima otuđenja i društvenih promena. U političkoj sociologiji smatrao je radničko samoupravljanje i socijalistički model društva put ka oslobađanju od klasnih i birokratskih struktura.
Fjamengo je proučavao i teorijsko nasleđe osnivača moderne sociologije, poput Sen Simona i Ogista Konta, dodatno obogaćujući teorijski okvir knjige. Njegov udžbenik ostaje aktuelan i danas, pružajući čitaocima temeljno razumevanje socioloških koncepata i metoda.
Jedan primerak je u ponudi
- Podvlačeno penkalom/flomasterom