10 H.P. - Kronika našeg vremena
Retka knjiga
Antikvitet

10 H.P. - Kronika našeg vremena

Ilja Grigorjevič Erenburg

Složen i dirljiv prikaz društveno-istorijskih događaja prve polovine 20. veka kroz lična razmišljanja i iskustva. Hronika našeg vremena je važan dokument epohe koji spaja književnu moć sa istorijskim svedočanstvom i ličnom hrabrošću.

Delo je svojevrsna autobiografska ispovest intelektualca rastrzanog između umetnosti, ideologije i stvarnosti ratova, revolucija i političkih previranja. Autor je svedok turbulentnih vremena: Prvog svetskog rata, Oktobarske revolucije, uspona nacizma i Drugog svetskog rata, dok oštro osuđuje totalitarizam, antisemitizam i kršenje ljudskih prava.

Erenburg ne nudi crno-belu sliku, već, kroz introspektivan stil, kritikuje i Istok i Zapad, oslikavajući moralne dileme i cenu istine u vreme političke represije. Posebno treba istaći njegov odnos prema Staljinovom režimu, koji je u početku podržavao, ali se kasnije razočarao u njegove metode.

Prvi hrvatski prijevod 10 L.S. Khronika našego vremena (10 L.S. Hronika našego vremeni) židovskog sovjetskog pisca i boljševičkog revolucionara, Ilya Grigoryevich Ehrenburg (1891.-1967.) objavljena je u Zagrebu ranih 1930-ih sa zadivljujućim zaštitnim omotom s fotomontažom anonimnog umjetnika . Roman je napisan na ruskom jeziku 1929. godine, a prvi put objavljen 1931. godine. Nakladnička kuća Binoza u Zagrebu izdavala je početkom 1930-ih slične revolucionarne moderne izvorne tekstove i prijevode, popraćene upečatljivim modernističkim omotima, kao Minerva u Zagrebu, Hrvatska, i Nolit u Beogradu, Srbija. Za razliku od ove dvije izdavačke kuće, koje su za serije izdanja koristile iste umjetnike, Binoza je za pojedina izdanja angažirala dizajnere i umjetnike, a neke od naslovnica, poput ove, nisu potpisane. Knjiga je danas vrlo rijetka. Jedini primjer koji smo mogli pronaći izvan Hrvatske nalazi se u Bavarskoj državnoj knjižnici.

Naslov originala
10 Л.С. Хроника нашего времени
Prevod
Stjepan Kranjčević
Urednik
Ivan Esih
Dimenzije
20 x 15 cm
Broj strana
225
Izdavač
Binoza, Zagreb, 1931.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u dobrom stanju (tragovi korišćenja)
Oštećenja / nepogodnosti:
  • Nedostaje omot
  • Tragovi patine
  • Pečat biblioteke
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Urotnička pisma Marina Držića - s faksimilima pisama

Urotnička pisma Marina Držića - s faksimilima pisama

Marin Držić

Zaverenička pisma Marina Držića predstavljaju izuzetno važan dokument u hrvatskoj političkoj i književnoj istoriji 16. veka. Uz reprint originalnog rukopisa Pisma zavere i „menice“ Marina Držića.

Sveučilišna naklada Liber (SNL), 1989.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
21,46
Put u Jajce

Put u Jajce

Edvard Kocbek

U Putu u Jajce Edvard Kocbek daje lično i političko svedočanstvo o ključnim momentima jugoslovenske istorije. Knjiga je zasnovana na Kocbekovim sećanjima iz Drugog svetskog rata, posebno na put u Jajce 1943. godine.

Znanje, 1978.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
8,385,87 - 8,42
Pisma Cosimu I. Mediciju 1566.

Pisma Cosimu I. Mediciju 1566.

Marin Držić

Držićeva pisma Kozimu I de Medičiju predstavljaju značajan dokument hrvatske renesansne književnosti i istorije. Držić je poslao tri pisma Kozimu I, velikom vojvodi Toskane, između juna i avgusta 1566. godine, dok je boravio u Firenci.

Croatian P.E.N. Centre & Most / The Bridge, 1993.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,326,24
Zanimanje pomorac

Zanimanje pomorac

Bruno Profaca

Knjiga „Zanimanje mornara“ Bruna Profaka iz 1982. godine je zbirka reportaža i priča koje prikazuju svakodnevni život pomoraca.

Grafički zavod Hrvatske (GZH), 1982.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,22
I Jimmy se približava dugi 1-2

I Jimmy se približava dugi 1-2

Johannes Mario Simmel

Politička i psihološka drama smeštena u Beč između 1938. i 1969. Iako inspirisan stvarnim događajima iz zapadnonemačke metropole između 1934. i 1965. godine, autor je promenio vreme i mesto radnje da bi zaštitio identitet stvarnih ljudi.

Mladost, 1977.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
Knjiga se sastoji od dva toma
8,64
Aleja glagoljaša: Stoljeća hrvatske glagoljice

Aleja glagoljaša: Stoljeća hrvatske glagoljice

Josip Bratulić

Knjiga „Aleja glagoljice: Stoljeća hrvatske glagoljice“ autora Josipa Bratulića detaljan je pregled monumentalnog kompleksa „Aleja glagoljice“, koji se proteže od Roča do Huma u ​​Istri.

Istarsko književno društvo “Juraj Dobrila”, 1994.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,98