David Herbert Lawrence
Engleski književnik (Eastwood, Nottinghamshire, 11. IX. 1885 – Vence kraj Nice, Francuska, 2. III. 1930). Odrastao kao jedno od petero djece u obitelji rudara i bivše učiteljice; radio neko vrijeme kao činovnik i učitelj. Prve radove objavio je u časopisu English Review. U središtu njegova prvoga romana, Bijeli paun (The White Peacock, 1911), problem je koji ga je trajno zaokupljao: odnos između spolova u sustavu konvencija modernoga društva. U erotsku problematiku romana otvoreno upleće svoja najintimnija iskustva, zbog čega neke njegove proze imaju značaj osobnoga dokumenta i ispovijedi, što pokazuje i njegov prvi zreli roman Sinovi i ljubavnici (Sons and Lovers, 1913). God. 1912. napustio je Nottingham, zaljubivši se u šest godina stariju ženu, suprugu svojega profesora i majku troje djece; ostatak života proveli su u inozemstvu izgradivši intenzivan ali težak odnos, što je obilježilo mnoga njegova potonja djela. Težeći za što punijom potvrdom izvorne životnosti, protivnik je konvencionalnog i formaliziranoga morala, zagovornik nesputanih nagona, ali ne i promiskuiteta. Premda ni u prozi ni u pjesništvu nije naglašeni novator, njegov roman prekinuo je s naturalističkom tradicijom: nije mu svrha realističko prikazivanje likova nego realizacija nagonske čovjekove biti, izricanje neizrecivoga, kao u velikim romanima Duga (The Rainbow, 1915) i Zaljubljene žene (Women in Love, 1920). Apologet naravnoga, naivnog i elementarnoga, pisao je i o životinjama i biljkama, životu i smrti, a svoja potonja djela smjestio je u egzotične, primitivne sredine, među ribare i pastire (Aronova palica – Aaron’s Rod, 1922), u australsku pustinju (Klokan – Kangaroo, 1923), u izmaštanu aztečku civilizaciju (Pernata zmija – The Plumed Serpent, 1926). Posljednjim romanom Ljubavnik Lady Chatterley (Lady Chatterley’s Lover, 1928), u kojem je težio osvijestiti spontani ljubavnički govor, izazvao je javnu sablazan i dugogodišnju zabranu objavljivanja djela (u SAD-u do 1959., Velikoj Britaniji do 1960). U sadržajnom i u formalnom smislu Lawrenceov je izraz sinkretičan jer sjedinjuje realističke opise, lirski ugođaj, okultistička razglabanja i polemički obračun sa sustavom vrijednosti cijele jedne civilizacije. Ostala djela: Pruski časnik i druge priče (The Prussian Officer and Other Stories, 1914), Izgubljena djevojka (The Lost Girl, 1920), St. Mawr (1925) i dr. Sabrane kratke priče objavljene su 1955., a pjesme 1957.
Naslovi u ponudi
Bijeli paun
Bijeli paun je ime prvog romana Davida Herberta Lawrencea. U njemu se opisuje lik lugara koji je preteča Mellorsa.
Čovjek koji je umro
Duga
Duga (The Rainbow) je roman autora D. H. Lawrencea napisan 1915. godine. Prati tri naraštaja obitelji Brangwen, posebno se fokusirajući na seksualnost i odnose među likovima.
Duga
Duga je roman autora D. H. Lawrencea napisan 1915. godine. Prati tri naraštaja obitelji Brangwen, posebno se fokusirajući na seksualnost i odnose među likovima.
Goropadni eros
Dvadesetdva ogleda o seksualnosti i erotizmu iz pera velikih filozofa, sociologa, psihologa i književnika.
Ljubavnik Lady Chatterley
Roman je prvobitno objavljen o autorovu trošku 1928. godine u Firenci. Jedan od najkontroverznijih romana 20. stoljeća. Šokirao je tadašnje čitatelje eksplicitnim seksualnim opisima i jezikom, a u Velikoj Britaniji nije objavljen sve do 1960.
Ljubavnik Lady Chatterley
Roman D. H. Lawrencea, objavljen o autorovu trošku 1928. godine u Firenci. Jedan od najkontroverznijih romana 20. stoljeća. Šokirao je tadašnje čitatelje eksplicitnim seksualnim opisima i jezikom, a u Velikoj Britaniji nije objavljen sve do 1960.
Ljubavnik Lady Chatterley
Ljubavnik ledi Četerli
Prekršitelj
David Herbert Lawrence zauzima značajno mjesto u velikom krugu književnika od kraja stoljeća naovamo koji su isticali nagonske snage kao zalog čovjekova očuvanja od degeneracije kojom prijeti civilizacija.