John Ronald Reuel Tolkien
Engleski književnik i filolog John Ronald Reuel Tolkien (Bloemfontein, danas Južnoafrička Republika, 3. I. 1892 – Bournemouth, Engleska, 2. IX. 1973). Studirao na Sveučilištu u Oxfordu, gdje je intenzivno proučavao klasične i germanske jezike; ondje je poslije predavao staroengleski (1925–45) pa srednjoengleski jezik (1945–59). Pisao je fantastične priče i romane nadahnute germanskim epovima i nordijskim sagama. U njima je opisivao zamišljeni svijet, Međuzemlje (Middle-earth), naseljen različitim bićima: vilenjacima, patuljcima, hobitima, orcima i dr. Kao strastveni filolog, za njih je osmislio i posebne jezike, većinom po uzoru na finski i velški. Djela su mu prevedena na desetke jezika i objavljena u milijunskim nakladama. Svjetsku slavu stekao je trodijelnim romanom Gospodar prstenova (The Lord of the Rings, 1954–55), koji je ekranizirao redatelj Peter Jackson (2001–03). Iznimno je popularno i njegovo djelo Hobit (The Hobbit, 1937). Od filoloških studija ističe se Beowulf: čudovišta i kritičari (Beowulf: the Monsters and the Critics, 1936). Svojim je djelom znatno utjecao na fantastiku kao žanr u književnosti, na filmu te u likovnoj umjetnosti (strip).
Citiranje: Tolkien, John Ronald Reuel. Hrvatska enciklopedija, mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2021. Pristupljeno 17. 11. 2023.
Naslovi u ponudi
Futura - Znanstvena fantastika & fantasy #18/1994
Časopis Futura bio je hrvatski časopis za spekulativnu fikciju, prvenstveno za znanstvenofantastičnu književnost. Prvi broj Futura izišao je u listopadu 1992. godine.
Gospodar prstenova I-III
Gospodar prstenova epski je fantastični roman kojeg je napisao engleski akademik i filolog J. R. R. Tolkien. Priča je započeta kao nastavak Tolkienovog ranijeg djela, Hobita, ali se razvila u mnogo veću i kompleksniju priču.
Hobit ili Tamo pa opet natrag
Hobit je u više navrata prilagođen za film (1977, 1985 i u tri nastavka 2012,13 i 14), a na temelju predloška su izrađene i kompjuterske igre.
The Lord of the Rings
Deseti otisak prvog jednosveščanog izdanja Gospodara prstenova iz 1968. godine. Zbog problema s mekim uvezom u to vrijeme nije bilo moguće uključiti dodatke ili indeks, uključen je samo dio Priče o Aragornu i Arwen iz Anala kraljeva i vladara.