Milica Jakovljević Mir-Jam
Milica Jakovljević (Jagodina, 22. travanj 1887 — Beograd, 22. prosinac 1952), poznata pod pseudonimom Mir-Jam, bila je srpska novinarka i književnica. Novinarsku karijeru je započela u beogradskim „Novostima”, a nastavila u „Nedeljnim ilustracijama”. Pod pseudonimom Mir Jam objavila je više ljubavnih priča i romana. Jedna je od samo tri žene, među sto najznačajnijih srpskih novinara, uvrštene u monografiji o dva vijeka srpskog novinarstva (1791–1991).
Široj javnosti Milica Jakovljević ostala je poznata po svojoj pitkoj prozi koja je obilježila domaću književnost između dva svjetska rata. Pod pseudonimom Mir-Jam objavila je više ljubavnih priča i romana. Laki, ljubavni sadržaji, kao i jednostavan, često sladunjav i iznad svega slikovit stil, obezbijedili su njenim romanima stalnu popularnost, mada ju je književna kritika otpisivala ("književni plićaci...bez imalo duha"[9]). Stvarnu vrijednost njenih romana predstavlja detaljno i autentično dočaravanje života i vrijednosti građanske klase u međuratnoj Jugoslaviji, koje joj je donijelo nadimak Jane Austin srpske književnosti.
Godine 1939. odvažila se da napiše i kazališnu dramu „Tamo daleko”, koja je, sa Žankom Stokić u glavnoj ulozi, trijumfalno izvedena.
Bila je najpopularnija i najčitanija spisateljica u Kraljevini Jugoslaviji ali je poslije oslobođenja odbačena, bez zvaničnog objašnjenja. Nije bila jedina, ali mnogi su se prilagodili novom poretku i „stvaranju novog čovjeka”. Ona nije, iako je imala vremena da to uradi.
Mir-Jam se zalagala i za ženska prava. U vrijeme kada je većina dama još bila neobrazovana i potlačena, ona se borila za rodnu ravnopravnost, baveći se suštinskim problemima ženskog spola. Izdvojila se tekstom „Treba li podići ženi spomenik”, zalažući se da se damama prizna svako umijeće.
Romani: Ranjeni orao To je bilo jedne noći na Jadranu Nepobedivo srce Otmica muškarca Greh njene majke U slovenačkim gorama Samac u braku Mala supruga Izdanci Šumadije- autobiografski roman
Zbirke pripovjedaka: Dama u plavom Devojka sa zelenim očima Časna reč muškarca Sve one vole ljubav
Kazališni komadi: Tamo daleko Emancipovana porodica
Naslovi u ponudi
Dama u plavom
Nepobedivo srce
Otmica muškarca
Ranjeni orao
Glavna junakinja ovog dela, Anđelka, tražeći ljubav i svoje mesto u društvu neminovno dolazi u sukob s konzervativnim shvatanjima patrijarhalne sredine.
To je bilo jedne noći na Jadranu
To je bilo jedne noći na Jadranu
Bajkovitim opisima Venecije i božanstvenog ostrva Raba gde je radnja ovog romana smeštena, autorka nas vodi u prelep svet ljubavi i romantike.