Dubravka Oraić-Tolić
Dubravka Oraić Tolić, književna teoretičarka, pjesnikinja, esejistica i prevoditeljica, rođena je u Slavonskome Brodu 1943. godine. Filozofiju i ruski jezik s književnošću studirala je u Zagrebu i Beču. Doktorsku disertaciju obranila je 1988. godine. U razdoblju 1972. – 1997. radila je u Zavodu za znanost o književnosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a od 1998. redovita je profesorica teorije književnosti, najprije na Odsjeku za slavenske jezike i književnosti, a zatim na Odsjeku za istočnoslavenske jezike i književnosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu. Za svoj rad primila je brojna priznanja, između ostaloga i Državnu nagradu za životno djelo u području humanističkih znanosti za 2012. godinu i Nagradu HAZU 2013. za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća u Republici Hrvatskoj u području književnosti za knjigu Akademsko pismo. Redovita je članica Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti od 2014. godine u Razredu za književnost.
Dubravka Oraić Tolić podjednako uspješno djeluje i na znanstvenom i na umjetničkom području. Kao književna teoretičarka intenzivno se bavila fenomenom intertekstualnosti objavivši zapaženu knjigu Teorija citatnosti. U knjizi Muška moderna i ženska postmoderna stavlja u središte problem rodne ideologije dajući kompetentan uvid u procese i stanja suvremene književne znanosti i kulture. U nagrađenoj knjizi Akademsko pismo minuciozno je razradila sva pravila, strategije, tehnike i konvencije pisanja različitih oblika akademske proze – od znanstvenih članaka i simpozijskih referata do monografija i doktorskih disertacija.
Kao istaknuta kroatistica napisala je osobito poticajne radove o Antunu Gustavu Matošu, objedinjene u knjizi Čitanja Matoša. U svojim interpretacijama Matoševih djela D. Oraić Tolić pomiče analitički interes s teksta na kontekst, na društvene i kulturalne probleme i varijable, dok se rasprave pozicioniraju u interdisciplinarnom području. I za takva čitanja, koja uporišta nalaze u rodnim teorijama, urbanoj antropologiji, imagologiji, oniričkim teorijama ili modelima konstrukcije nacije, autorica je u djelu Antuna Gustava Matoša pronašla obilje poticaja. Dubravka Oraić Tolić ujedno je i istaknuta pjesnikinja. Svojim zbirkama Oči bez domovine, Urlik Amerike i Palindromska apokalipsa uklapa se u obzor pjesništva postmodernističkog obrata. Njezinu poeziju karakterizira grotesknost, igra riječima, postavangardna konstrukcija, kolažno strukturiranje.
Naslovi u ponudi
Hrvatsko ratno pismo 1991/92. - apeli, iskazi, pjesme / Croatian war writing 1991/92 - appeals, viewpoints, poems
Knjiga predstavlja kronologiju intelektualnog i građanskog otpora u vrijeme domovinskog rata. Usporedo hrvatski tekst i engleski prijevod.
Pojmovnik ruske avangarde 1
Pojmovnik ruske avangarde 1 sadrži tekstove eminentnih književnih stručnjaka poput: Lene Szilard (Karnevalizacija), Gerharda Schaumanna (Montaža), Aleksandra Flakera (Optimalna projekcija)u i drugih.
Pojmovnik ruske avangarde 2
Pojmovnik ruske avangarde 1 sadrži tekstove eminentnih književnih stručnjaka koji su obradili različite aspekte ruske avangardne književnosti.
Teorija citatnosti
Ova je knjiga posvećena jednom od intertekstualnih fenomena - fenomenu citatnosti. Prvi dio knjige teoretske je naravi, drugi književnopovijesne, a treći analitičke. Knjiga sadrži crno-bijele fotografije i ilustracije.
Urlik Amerike
"Za pjesme se ne moraš otimati/ Kao ni za smrt"