Kako se zemlje natječu

Kako se zemlje natječu

Richard H. K. Vietor

Strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji.

Kako se zemlje žure u nadmetanju u sve globaliziranijoj areni, državne strategije važnije su nego ikada. Zemlje diljem svijeta sve oštrije se natječu za tržišta, tehnologije, vještine, inozemne investicije i kanale distribucije koji su potrebni za rast njihovih ekonomija i podizanje životnoga standarda. U našem potpuno globaliziranom svijetu, specifične će strategije tih nacionalnih vlada ili uspjeti - ili podbaciti - u naporima da potaknu i održe rast, smanje siromaštvo, prilagode se urbanizaciji i stvore radna mjesta.

U knjizi Kako se zemlje natječu: strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji, Richard H. K. Vietor pokazuje kako države određuju smjer i stvaraju klimu za nacionalni ekonomski razvoj i profitabilna privatna poduzeća. Vietor ističe da u današnjem hiperkonkurentnom okruženju država stalno osigurava specifične prednosti koje poduzeća trebaju kako bi se ravnopravno nosila s konkurentima. Te prednosti uključuju visoku štednju i niske kamatne stope za investiranje, čvrsta prava vlasništva i dobro državno upravljanje, tehnološki motiviranu i predanu radnu snagu, nisku stopu inflacije i brzo rastuće domaće tržište.

Prikazujući povijesni kontekst, ekonomske analize i intervjue s izvršnim direktorima i državnim službenicima diljem svijeta, Vietor nudi živopisnu i pronicavu analizu različitih pristupa državnim strategijama koje vode i do uspjeha i do neuspjeha. Poglavlja opisuju važne zemlje - Kinu, Indiju, Japan, Singapur i Sjedinjene Države, jednako kao i Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku i Italiju - te otkrivaju jedinstvene društvene, ekonomske, kulturne i povijesne snage koje su odredile zemljinu putanju razvoja. Vietor također osporava široko rasprostranjeno mišljenje da u tržišnim ekonomijama, kao što su Sjedinjene Države, jak utjecaj države može samo omesti poslovni uspjeh.

Provokativna u prikazu i bogata u izvorima, knjiga Kako se zemlje natječu nudi snažan uvid u razvoje poslovnih okruženja kod važnih naroda – i u prošlosti i u budućnosti.

Prijevod
Saša Cerovac, Igor Ljubaj
Dimenzije
24 x 16 cm
Broj strana
370
Nakladnik
Mate d.o.o, Zagreb, 2010.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Novo
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Metodički obzori

Metodički obzori

Časopis za odgojno-obrazovnu teoriju i praksu, vol. 4

Sveučilište Jurja Dobrile, 2009.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,98
Opći dio kaznenog prava

Opći dio kaznenog prava

Petar Novoselec
Sveučilište u Zagrebu, 2004.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,56
Generativna i leksička fonologija

Generativna i leksička fonologija

Milan Mihaljević

Knjiga je priručnik namijenjen svima koji se žele bolje upoznati s generativnom fonologijom. U njoj su jasno iznesene postavke generativnih fonoloških teorija, problemi kojima se one bave te objašnjeni pojmovi kojima se pritom služe.

Školska knjiga, 1991.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,56
Osnove prava

Osnove prava

Ljerka Mintas Hodak, Đuro Njavro, Emil Heršak, Branko Skerlev, Jasenka Zaninović, Luka Tadić Čoli...

Predavanja za studente ekonomije.

Mate d.o.o, 2016.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,66
Interna medicina u praksi

Interna medicina u praksi

Milorad Mimica

Priručnik za liječnike i studente

Školska knjiga, 1975.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,98
Udžbenik statistike

Udžbenik statistike

Vladimir Serdar
Školska knjiga, 1970.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,26