Rođenje tragedije iz duha novokomponirane glazbe

Rođenje tragedije iz duha novokomponirane glazbe

Sead Alić

„Malo obrazovaniji čitatelj već će znati da se ova knjiga poziva na paradigmu koja je puno slavnija. Riječ je naime o Nietzscheovoj knjižici “Rođenje tragedije iz duha glazbe”,knjižici koja kad se bila pojavila dočekana vrlo oštro i s negiranjem.

I što bi to trebalo značiti.. da se Nietzschea može preobličiti,usukladiti sa nekom novom tragedijom, odnosno nekom novom glazbom. Trebao bi previše špekulirati i o samom Nietzcheu i o filozofskim polazištima Seada Alića da bismo to do kraja pojmili. Meni je to draže pojednostavniti ovako: Alić je jedan apsolutno filozofski kultorološki obrazovan pisac i mogao bi reći da pripada onoj školi naših novih mladih filozofa koji se usuđuju sa čitavom zrelom filozofskom aparaturom uči u raspravu o suvremenosti, inače što su naše profesorske generacije dugo odbijale.Nisu se usuđivale zahvatiti u živo tkivo elektronike, medija, manipulacije digitalnoga svijeta – općenito nove stvarnosti.Postoji jedna neću reći škola al čitav niz mlađih autora toga stila Boris Buden, Žarko Pajić, Kiril Miladinov i još poneki kome se pridružuje i Alić sa svojim filozofemima, jer apsolutno jedan filozofem odnosno jedna tvrdnja – rođenje tragedije iz duha novokomponirane glazbe – koja vrlo duhovito zvuči ali je nedovoljno primjereno, naime može se konstatirati da niti jedan tekst, niti jedan esej u ovoj knjizi ne eksplicira do kraja tu tvrdnju.Mi se moramo dovijati,domišljati kako da shvatimo nazvanu sitagmu iz vrlo duhovitih, originalnih raspričanih i filozofski kompliciranih teza Alićevih. Kao što mi se čini da nije do kraja baš pokazao sadržaj svoga naslova, svejedno sam zadovoljan ovom vrsti pisanja. Naime, riječ je o jednoj smionosti da se čovjek čak i poistovjeti sa nekim filozofijama. Gotovo je zaprepaščujuće reći je jedan Sead Alić danas na kraju 20-tog stoljeća kao svoj uzor uzeo velikoga neoplatoničara Plotina iz trećeg stoljeća, najvećeg filozofa a i posljednjega filozofa, velikog filozofa kerenističkog razdoblja, filozofa koji je bitno oblikovao srednjevjekovnu teologiju, kršćansku mistiku pa je prema tome ostao važni i do danas. Plotinova filozofija jednoga je teško dokučiva i puno su veći filozofi razbijali glavu kako da je shvate, upravo zbog toga što je jedno neshvatljivo. “Jedno je sve” – kaže Plotin . I ono se ne može razumjeti.O njemu se ne može čak ni govoriti ni špekulirati. A zašto to radimo ? Zato da bismo pokazali put. Jer ispod jednoga kao sveopćega pojma koji može biti i Bog, postoji duh – Nous a tek onda duša koja je stvorila ovaj stvarni svijet. Eto, zaprepašćujuće je, kažem danas vidjeti mladoga filozofa koji pristaje uz jednu takvu filozofiju, jedan takav apsolutni monizam kao što je bio Plotinov,ali on barem uz nešto pristaje, s nečim barata, on barem daje neke koordinate pomoću kojih možemo razumjeti njegove filozofeme.

Naslovnica
Davor Mindoljević
Dimenzije
20 x 13 cm
Broj strana
218
Nakladnik
Phenomena, Zagreb, 1977.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Nekorišteno
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Izumevanje demokratije

Izumevanje demokratije

Claude Lefort

Nema sumnje da je glavni politički i povijesni sukob XX stoljeća onaj između tzv. zapadnih režima i onih koji se stavljaju pod zastavu socijalizma. Za Leforta je razumijevanje njihovih razlika ključno pitanje, jer je njihov sukob u srcu modernosti.

Filip Višnjić, 2003.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
14,99
Perpetuum mobile

Perpetuum mobile

Mihajlo Velimirović

Knjiga "Perpetuum mobile" autora Mihajla Velimirovića, objavljena 1960. godine, spada u žanr filozofsko-literarnih eseja i refleksija, s elementima znanstvene fantastike i tehničke spekulacije.

Epoha, 1960.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
3,96 - 3,98
Der europäische Nihilismus

Der europäische Nihilismus

Martin Heidegger

"Der europäische Nihilismus" zbirka je Heideggerovih predavanja i bilješki iz 1930-ih i 1940-ih, u kojima analizira pojavu i značenje nihilizma u Europi.

Pfullingen Neske Verlag, 1967.
Njemački. Latinica. Broširano.
29,99
Die Frage nach dem Ding

Die Frage nach dem Ding

Martin Heidegger

Pitanje o stvari zbirka predavanja koje je Heidegger održao 1935./36., bavi se temeljnim filozofskim pitanjem: Što je stvar?. Polazište mu je Kantova Kritika čistog uma, ali Heidegger ide dalje, želeći razjasniti samu prirodu stvari iz perspektive Bitka.

Max Niemeyer Verlag, 1975.
Njemački. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
24,99
Konačni um

Konačni um

Hans-Michael Baumgartner
Matica hrvatska, 1998.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,99
Doba praznine

Doba praznine

Gilles Lipovetsky

U knjizi Doba praznine, francuski filozof i sociolog Gilles Lipovetsky analizira suvremeno društvo kroz prizmu individualizma, konzumerizma i emocionalne praznine.

Književna zajednica Novog Sada, 1987.
Srpski. Latinica. Broširano.
9,99