
Travnička hronika: Konsulska vremena
"Travnička hronika" (1945.) povijesna je priča smještena u Travniku od 1807. do 1814., tijekom Napoleonovih ratova i osmanske vladavine Bosnom. Pisan za vrijeme Drugog svjetskog rata po modelu evropskog realističkog romana.
Roman, poznat i kao Bosanska hronika, prati živote stranih konzula – francuskog Davillea i austrijskog von Mitzeresa – te njihovu interakciju s lokalnim stanovništvom i osmanskim vlastima, predvođenim vezirima.
Daville, francuski konzul, idealist je koji se bori s osjećajem izolacije u nepoznatoj kulturi, dok von Mitzeres, cinični Austrijanac, manipulira situacijama radi osobne koristi. Roman prikazuje složene odnose između Istoka i Zapada, s naglaskom na kulturne nesporazume i političke intrige. Lokalni likovi, poput trgovca Cologlu-bega ili Mehmed-paše, otkrivaju unutarnje borbe bosanskog društva, razapetog između tradicije i promjena. Andrić majstorski prikazuje Travnik kao mikrokosmos, gdje se sukobljavaju ambicije, strahovi i sudbine.
Kroz bogate opise i psihološku dubinu, Andrić istražuje teme moći, identiteta i prolaznosti, uz suptilnu kritiku kolonijalnih stavova stranaca i unutarnjih podjela u Bosni. Roman se odlikuje epskim pripovijedanjem i filozofskim promišljanjima o ljudskoj prirodi, čineći ga ključnim djelom Andrićeva opusa i svjetske književnosti.
Dva primjerka su u ponudi
Primjerak broj 1
- Blago oštećenje korica