
Quo vadis
Za roman Quo vadis o progonu kršćana za vrijeme Neronove vladavine Rimskim carstvom Henryk Sienkiewicz dobio je 1905. godine Nobelovu nagradu.
Naslov "Quo Vadis" znači "Kamo ideš?" i aludira na kršćansku legendu u kojoj sveti Petar, bježeći iz Rima zbog progona, susreće Isusa koji mu kaže da se vraća u Rim kako bi bio ponovno razapet. Taj motiv simbolizira predanost i žrtvu u ime vjere.
Roman prati ljubavnu priču između Vinicija, mladog rimskog patricija, i Ligije, kršćanke koja dolazi iz pokorenog plemena Ligijaca. Vinicije se zaljubljuje u Ligiju i odlučuje je osvojiti, no njegov je put pun prepreka zbog razlika u vjeri i načinu života. Tijekom svoje potrage, Vinicije se upoznaje s kršćanstvom i prolazi kroz osobnu transformaciju. Kroz odnos s Ligijom, postaje svjestan ljepote i moralne snage kršćanskog učenja, što ga u konačnici navede da se preobrati u kršćanstvo.
Roman također detaljno prikazuje dekadenciju i okrutnost Nerona, koji je poznat po brutalnom progonu kršćana. Nakon požara u Rimu, kojeg povjesničari pripisuju upravo Neronu, car okrivljuje kršćane i počinje ih nemilosrdno progoniti. Opisi mučenja kršćana u Koloseumu i drugih stravičnih prizora naglašavaju njihovu žrtvu i hrabrost, ali i suprotstavljanje rimskom moralnom padu.
Sienkiewicz je ovim djelom htio istaknuti univerzalnu borbu dobra i zla, te moć vjere i ljubavi kao pokretačke snage za promjenu u društvu. "Quo Vadis" postao je jedno od najpoznatijih književnih djela s temom ranokršćanske povijesti, a Sienkiewiczu je donio Nobelovu nagradu za književnost 1905. godine.
Nema primjeraka u ponudi
Poslednji primjerak je nedavno prodan.