Kako se zemlje natječu
Strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji.
Kako se zemlje žure u nadmetanju u sve globaliziranijoj areni, državne strategije važnije su nego ikada. Zemlje diljem svijeta sve oštrije se natječu za tržišta, tehnologije, vještine, inozemne investicije i kanale distribucije koji su potrebni za rast njihovih ekonomija i podizanje životnoga standarda. U našem potpuno globaliziranom svijetu, specifične će strategije tih nacionalnih vlada ili uspjeti - ili podbaciti - u naporima da potaknu i održe rast, smanje siromaštvo, prilagode se urbanizaciji i stvore radna mjesta.
U knjizi Kako se zemlje natječu: strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji, Richard H. K. Vietor pokazuje kako države određuju smjer i stvaraju klimu za nacionalni ekonomski razvoj i profitabilna privatna poduzeća. Vietor ističe da u današnjem hiperkonkurentnom okruženju država stalno osigurava specifične prednosti koje poduzeća trebaju kako bi se ravnopravno nosila s konkurentima. Te prednosti uključuju visoku štednju i niske kamatne stope za investiranje, čvrsta prava vlasništva i dobro državno upravljanje, tehnološki motiviranu i predanu radnu snagu, nisku stopu inflacije i brzo rastuće domaće tržište.
Prikazujući povijesni kontekst, ekonomske analize i intervjue s izvršnim direktorima i državnim službenicima diljem svijeta, Vietor nudi živopisnu i pronicavu analizu različitih pristupa državnim strategijama koje vode i do uspjeha i do neuspjeha. Poglavlja opisuju važne zemlje - Kinu, Indiju, Japan, Singapur i Sjedinjene Države, jednako kao i Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku i Italiju - te otkrivaju jedinstvene društvene, ekonomske, kulturne i povijesne snage koje su odredile zemljinu putanju razvoja. Vietor također osporava široko rasprostranjeno mišljenje da u tržišnim ekonomijama, kao što su Sjedinjene Države, jak utjecaj države može samo omesti poslovni uspjeh.
Provokativna u prikazu i bogata u izvorima, knjiga Kako se zemlje natječu nudi snažan uvid u razvoje poslovnih okruženja kod važnih naroda – i u prošlosti i u budućnosti.
Jedan primjerak je u ponudi