Kako se zemlje natječu: Strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji

Kako se zemlje natječu: Strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji

Richard H. K. Vietor

Kako se zemlje žure u nadmetanju u sve globaliziranijoj areni, državne strategije važnije su nego ikada.

Zemlje diljem svijeta sve oštrije se natječu za tržišta, tehnologije, vještine, inozemne investicije i kanale distribucije koji su potrebni za rast njihovih ekonomija i podizanje životnoga standarda. U našem potpuno globaliziranom svijetu, specifične će strategije tih nacionalnih vlada ili uspjeti - ili podbaciti - u naporima da potaknu i održe rast, smanje siromaštvo, prilagode se urbanizaciji i stvore radna mjesta.

U knjizi Kako se zemlje natječu: strategija, struktura i državno upravljanje u globalnoj ekonomiji, Richard H. K. Vietor pokazuje kako države određuju smjer i stvaraju klimu za nacionalni ekonomski razvoj i profitabilna privatna poduzeća. Vietor ističe da u današnjem hiperkonkurentnom okruženju država stalno osigurava specifične prednosti koje poduzeća trebaju kako bi se ravnopravno nosila s konkurentima. Te prednosti uključuju visoku štednju i niske kamatne stope za investiranje, čvrsta prava vlasništva i dobro državno upravljanje, tehnološki motiviranu i predanu radnu snagu, nisku stopu inflacije i brzo rastuće domaće tržište.

Prikazujući povijesni kontekst, ekonomske analize i intervjue s izvršnim direktorima i državnim službenicima diljem svijeta, Vietor nudi živopisnu i pronicavu analizu različitih pristupa državnim strategijama koje vode i do uspjeha i do neuspjeha. Poglavlja opisuju važne zemlje - Kinu, Indiju, Japan, Singapur i Sjedinjene Države, jednako kao i Meksiko, Rusiju, Saudijsku Arabiju, Južnu Afriku i Italiju - te otkrivaju jedinstvene društvene, ekonomske, kulturne i povijesne snage koje su odredile zemljinu putanju razvoja. Vietor također osporava široko rasprostranjeno mišljenje da u tržišnim ekonomijama, kao što su Sjedinjene Države, jak utjecaj države može samo omesti poslovni uspjeh.

Provokativna u prikazu i bogata u izvorima, knjiga Kako se zemlje natječu nudi snažan uvid u razvoje poslovnih okruženja kod važnih naroda – i u prošlosti i u budućnosti.

Naslov izvornika
How Countries Compete: Strategy, Structure, and Government in the Global Economy
Prijevod
Saša Cerovac, Igor Ljubaj
Dimenzije
24 x 16 cm
Broj strana
370
Nakladnik
Mate d.o.o, Zagreb, 2010.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Ekonomija za menadžere u svjetskoj privredi

Ekonomija za menadžere u svjetskoj privredi

Dominick Salvatore

Knjiga primjenjuje ekonomsku teoriju (mikro i makroekonomiju) i metode analize znanosti o odlučivanju radi ispitivanja kako neka organizacija može najefikasnije postići svoje ciljeve ili namjere.

Mate d.o.o, 1994.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
8,12 - 21,36
Uvod u poslovnu etiku i korporacijsku društvenu odgovornost

Uvod u poslovnu etiku i korporacijsku društvenu odgovornost

Kristijan Krkač

Po prvi puta na hrvatskom tržištu, u skladu sa svjetskim trendovima objavljena je ova knjiga posvećena poslovnoj etici te odgovornosti društveno-korporativnog poslovanja.

Mate d.o.o, 2007.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,88
Prezentacijom do uspjeha

Prezentacijom do uspjeha

Jerry Weissman

Svjetski poznati savjetnik i prezentator Jerry Weissman u ovoj knjizi govori kako se povezati sa najtežom i najzahtjevnijom publikom i potaknuti ih na akciju.

Mate d.o.o, 2006.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,12
Metodologija društvenih znanosti

Metodologija društvenih znanosti

Ante Lauc

Metodologiju društvenih znanosti autor interpretira pomoću šest disciplina: biologije, filozofije, psihologije, tehnologije, ekonomije i prava. Njegova hipoteza je da se pomoću biologije spoznaju sile kauzaliteta, putem filozofije sile finaliteta.

Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera, 2000.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,52
Hrestomatija opće povijesti prava i države 1-2

Hrestomatija opće povijesti prava i države 1-2

Šefko Kurtović

"Hrestomatija opće povijesti prava i države 1-2" autora Šefka Kurtovića prati sadržaj istoimenog udžbenika, pružajući zbirku izvornih tekstova, zakonskih dokumenata i povijesnih materijala koji ilustriraju ključne trenutke u razvoju prava i države.

Pravni fakultet u Zagrebu, 1999.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
Knjiga se sastoji od dva toma
43,72
Budućnost menadžmenta

Budućnost menadžmenta

Gary Hamel

Vodič kako danas osmisliti najbolje prakse sutrašnjice. Poziv da se polako odbace zastarjeli sistemi i procesi, te da se o menadžmentu počne pričati na nov i drugačiji način.

Mate d.o.o, 2009.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,36 - 9,52