Sveta Roxalia panormitanska divica
Retka knjiga

Sveta Roxalia panormitanska divica

Antun Kanižlić
Kanižlić

Djelo “Sveta Rožalija” napisao je Antun Kanižlić, koji je bio predstavnik slavonskog književnog kruga u hrvatskom baroku. Ovo je djelo religiozna barokna poema u četiri pjevanja, pisano slavonskom štokavštinom tj. ikavicom.

Djelo ima epistolarni oblik, a to znači da je pisano u obliku pisma (o čemu se više saznaje već iz prvih redaka djela). Djelo obrađuje tematiku vezanu uz sveticu Rožaliju iz Palerma koja je na dan svoga vjenčanja u ogledalu ugledala Krista i doživjela obraćenje. Tada odlazi u divljinu živjeti mirnim životom.

Djelo je pisano u obliku monološkog kazivanja budući da Rožalija pripovijeda o svom životu u obliku izravnog obraćanja pismom. Djelo je objavljeno tek nakon autorove smrti, točnije 1780. godine. Iako je djelo nastalo duboko u prosvjetiteljstvu 18. stoljeća, ima odlike baroka popraćene elementima rokokoa. Zbog tematike koju obrađuje, djelo se smatra najznačajnijim djelom katoličke obnove u nas.

“Sveta Rožalija” dulja je pripovijest napisana u stihu, koja govori o svetici Rožaliji (Ruži) iz Palerma. Ona je proglašena zaštitnicom Sicilije od kuge o čemu se govori i u samome djelu.

Ova poema podsjeća na dubrovačke religiozne poeme, ali se od njih razlikuje svojim opsegom, kompozicijom i alegorijskim jezikom. Ovo djelo kao i druga Kanižlićeva djela jasno govore o njegovu poznavanju dubrovačkih baroknih pisaca, kao što su Ivan Gundulić i Ignjat Đurđević. Ovaj požeški isusovac preuzeo je njihove stihove, a od njih je učio i rukovati stilskim figurama, koje su u djelu brojne.

Urednik
Josip Bratulić
Dimenzije
21 x 15 cm
Broj strana
160
Izdavač
Privlačica, Vinkovci, 1990.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Nekorišćeno
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Uputjenje k’ slavonskomu pravopisanju za potrebu narodnieh ucsionicah u kraljestvu Slavonie

Uputjenje k’ slavonskomu pravopisanju za potrebu narodnieh ucsionicah u kraljestvu Slavonie

Mandić
Antun Mandić

Pretisak izdanja objavljenog u Osijeku 1779. Biskup Antun Mandić bio je nadzornik škola za Hrvatsku i Slavoniju od 1776. i bio je zadužen za izdavanje jezičnih priručnika, pa se smatra pouzdanim njegovo autorstvo nad ovim pravopisnim priručnikom.

Matica hrvatska, 1998.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,42
Prozerpina ugrabljena od Plutona

Prozerpina ugrabljena od Plutona

Gundulić
Ivan Gundulić

Ova Gundulićeva drama sačuvana je u rukopisu, a prvi put je tiskana 1843. godine u Dubrovniku. Pretisak rađen prema trećem izdanju Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti iz 1938. godine.

OK SSOH Dubrovnik, 1989.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,24
Razgovor duhovni od svetoga Bone mucsenika

Razgovor duhovni od svetoga Bone mucsenika

Antun Tomašević

Pretisak izdanja iz 1754. s pogovorom Vatroslava Frkina, Julijane Matanović i Vlade Horvata. Izdano povodom rušenja franjevačkog samostana i Crkve Sv. Filipa i Jakoba u Vukovaru u velikosrpskoj agresiji 1991.

Gradski muzej Vukovar, 1994.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,42
Sofijska ilustrovana Aleksandrida

Sofijska ilustrovana Aleksandrida

Aleksandrida je srednjovekovni roman o Aleksandru Velikom i njegovom osvajanju sveta. Fototipsko izdanje.

Narodna biblioteka Srbije, 1987.
Staroslovenski. Ćirilica. Tvrde korice.
64,26
Lekcionar Bernardina Splićanina 1495.

Lekcionar Bernardina Splićanina 1495.

Bernardin Splićanin

Pretisak izdanja iz 1885. koji je izdala Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti a koje je priredio i predgovor napisao Tomo Maretić. Pretisak je priredio i pogovor napisao Josip Bratulić.

Književni krug, 1991.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
19,26