Selling God: American Religion in the Marketplace of Culture

Selling God: American Religion in the Marketplace of Culture

R. Laurence Moore

U živopisnoj povijesti američke kulture, Moore ispituje ulogu religije na tržištu, otkrivajući kako su vjerski vođe posuđivali komercijalne prakse za promicanje vjere - i kako su poslovni lideri posuđivali religiju za promicanje trgovine.

To je knjiga puna fascinantnog popisa američkih originala, uključujući showmana PT Barnuma i kružnog vozača Lorenza Dowa, slikara Fredericka Churcha i romanopisca Neda Buntlinea, Sylvestera Grahama (izumitelj Graham krekera) i "Poughkeepsie Seer" Andrewa Jacksona Davisa , filmski redatelji DW Griffith i Cecil B. DeMille, Norman Vincent Peale i biskup Fulton J. Sheen. Moore slika pronicljive portrete osoba kao što je Mason Locke Weems (Weemsov brak agresivnog marketinga i moralne misije - u tako krvavim, nasilnim pričama kao što su Pijanovo zrcalo ili Božja osveta preljubu--bio je važno polazište američke kulturne industrije), religiozni govornik George Whitefield (koji je pretvorio crkvene službe u masovnu zabavu, koristeći svoj glumački talent da očara goleme gomile ljudi), i Dwight Moody, bivši prodavač za boot-and -operacija cipela koji je osnovao religijsko carstvo u čijem je središtu bio Moody Bible Institute u Chicagu (i koji je oglašavao svoje sastanke na zabavnim stranicama novina). Moore također pokazuje kako su Mormoni bili pioniri u slobodnim aktivnostima (Brigham Young je izgradio čuveno Salt Lake Theatre, koje prima 1500 ljudi, mjesecima prije početka radova na Tabernakulu), kako je Henry Ward Beecher pomogao gorljivom protestantu da postane besprijekoran potrošač (izričito opravdavajući izgradnju skupe vile, te skupljanje umjetnina i antiknog namještaja, kao pravilne tendencije pobožnih ljudi), i kako ih je Prvi amandman, uskraćujući vjerskim skupinama status i financijsku solventnost državne crkve, prisilio da se natječu na tržištu za pozornost Amerikanaca: vjerski vođe mogli bi se ili prepustiti utjecaju tržišta ili gledati kako im crkve umiru. U rasponu od uspona gimnazija i "mišićavog kršćanstva," do stvaranja pokreta Chautauqua (miješanje pobožnih službi s koncertima, vatrometom, krijesovima i šaljivim predavanjima), do "Blagoslovnih sporazuma" Orala Roberta i Scijentološke crkve L. Rona Hubbarda , Selling God pruža i fascinantnu društvenu povijest i pronicljiv pogled na religiju u Americi.

Dimenzije
20 x 13 cm
Broj strana
317
Izdavač
Oxford University Press, Oxford, 1994.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Engleski.
ISBN
978-0-19509-838-9

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

The Social Leap: The New Evolutionary Science of Who We Are, Where We Come From, and What Makes Us Happy

The Social Leap: The New Evolutionary Science of Who We Are, Where We Come From, and What Makes Us Happy

William von Hippel

U Društvenom skoku, Vilijam fon Hipel izlaže svoju revolucionarnu hipotezu, prateći ljudski razvoj kroz tri kritične tačke evolucije da bi objasnio kako događaji u našoj dalekoj prošlosti oblikuju naše današnje živote.

HarperCollins Publishers, 2018.
Engleski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
14,38
Semiologija rituala

Semiologija rituala

Ivan Kovačević

Mitovi i rituali su možda najprivlačniji dio etnološke problematike, kako za same etnologe, tako i za čitaoce različitih profila. Semiološki pristup otkriva poruke i značenja onih vjerovanja i ponašanja koja smatramo tradicionalnim.

Biblioteka XX vek, 1985.
Srpski. Latinica. Broširano.
6,364,77
Proizvodnja pokljuka u Požeškom Novom Selu: Separat

Proizvodnja pokljuka u Požeškom Novom Selu: Separat

Zdenka Lechner

Zdenka Lehner, prva etnolog u Muzeju Slavonije (1951–1965), dala je značajan doprinos proučavanju tradicionalne kulture Slavonije, uključujući upotrebu poključa – zemljanih poklopaca za pečenje hleba i peciva na ognjištu.

Muzej Slavonije, 1962.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,32
Guide to Contemporary Culture

Guide to Contemporary Culture

Gene Edward Veith

Postmoderne ideje (da istina, smisao i individualni identitet ne postoje) prodrle su u naše društvo. Ova knjiga nudi čitatelju jasno razumijevanje onoga što se događa i pomaže oblikovati kršćanski odgovor.

Inter Varsity Press, 1994.
Engleski. Latinica. Broširano.
6,24
Informatizaciono doba

Informatizaciono doba

Bora Jeftić

Teorijske nauke, tehnološka revolucija i savremeno društvo

Globus, 1985.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
4,52
Naši mentaliteti

Naši mentaliteti

Stjepan Ozimec

"Mentalitet se oblikuje odgojem i iskustvom unutar životnog okruženja u koje je čovjek uronjen.

Tonimir, 2001.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,228,30