Filozofija otpora

Filozofija otpora

Marijan Krivak

U svetu entropijskih poredaka umreženih „kontrolnim društvima“ (Delez), jedino što nam je preostalo je svojevrsna FILOZOFIJA OTPORA.

Otpor je kao „ljudski previše ljudski“ poriv da se osvoji enklava pravde u nemoćnom (jedino) formalnom okviru ljudskih prava i sloboda. Nadalje, filozofija danas mora biti u onome što se od antike naziva eudaimonia – sreća kao blaženstvo. Odgovor, pak, na pitanje šta je filozofija, može biti samo „filozofirajući odgovor”. Njena izreka „ljubav prema mudrosti“ nam više nije dovoljna kao odlučujuća. Hajdeger i Delez i Gatari rešenje za svoje pitanje o „vrednosti” filozofije – po mom dubokom uverenju – dobijaju u Badiuovoj osebujnoj „metafizici stvarne sreće”. Centralni deo knjige – njen interludij – bavi se fenomenima jezika i umetnosti, posebno filma. Umetničko delo Julija Knifera (uporedo sa filmskim opusom Mihovila Pansinija) postaje čin slobode, dakle OTPOR! Oba autora nastoje da svojim anti-stavom – Knifer sa antislikarstvom, a Pansini sa antifilmom – afirmišu umetnost samua. Kako onda označiti mesto JEZIKA u takvoj „filozofiji otpora“? Jezik, kao nešto što najviše pripada svakom ljudskom entitetu, treba osloboditi njegove komunikativne svrhe. Do toga bismo mogli doći ako obnovimo JEZIK kao generičku suštinu čoveka. Konačno, dostizanje jezika je i medij dolaska u svet (Sloterdijk). Poslednji deo knjige posvećen je terminu „fašizacija“. Šta je fašizam? Pojam kome se iznova vraćam potrebno je objasniti u operativnom smislu njegove trenutne filozofsko-teorijske upotrebljivosti. Da li je još uvek moguće pristupiti pojmu istorijski i epistemološki? Šta je FILOZOFSKI OTPOR OTPOR besmislenom i besmislenom svetu? Kroz ovu umetnost otkriva se revolucionarna želja za događajem naseljavanja nove zemlje i ljudi u kojima se rađa filozofija. Filozofija je reteritorijalizovana protiv svih dispozitiva kapitala, u „nefašističkom postojanju, u polju imanencije“.

Dimenzije
24 x 17 cm
Broj strana
171
Izdavač
Filozofski fakultet, Osijek, 2019.
 
Tiraž: 120 primeraka
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Praksa rada kao znanstvena povijest: ogledi uz filozofijsko ustrojstvo Marxove misli

Praksa rada kao znanstvena povijest: ogledi uz filozofijsko ustrojstvo Marxove misli

Sutlić
Vanja Sutlić

Prvo izdanje Sutlićeve knjige, koja je svojim provokativnim tezama potakla niz reakcija i optužbi kako je Sutlić "državni filozof", zbog čega će on kasnije objaviti prošireno izdanje ove knjige.

Kulturni radnik, 1974.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,24
Moći užasa: Ogled o zazornosti

Moći užasa: Ogled o zazornosti

Julia Kristeva

U knjizi "Moći užasa" pojavljuju se svi u prethodnim radovima razrađeni elementi autoričine misli, i to primijenjeni na dva glavna modela drugoga. Žensko kao drugo, i Istok kao drugo, kao ono potisnuto zapadnog vladajućeg diskursa.

Naprijed, 1989.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
12,36
Istina i estetska istina

Istina i estetska istina

Käte Hamburger

Knjiga razmatra odnos istine i umjetnosti i postavlja pitanje je li estetska istina još uvijek legitimna estetička kategorija.

Svjetlost, 1982.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,52
Za filozofiju novog razvoja

Za filozofiju novog razvoja

Francois Perroux

Za filozofiju novog razvoja, autor Fransoa Peru predstavlja značajno delo koje se bavi ekonomskim i društvenim aspektima razvoja.

Matica srpska, 1986.
Srpski. Latinica. Broširano s omotom.
4,98
Aristotelova kritika demokracije

Aristotelova kritika demokracije

Željko Senković

Željko Senković je redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Osijeku.

Filozofski fakultet, 2007.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,64