
Očevi i djeca
Roman istražuje sukob generacija i ideologija u Rusiji 19. veka, fokusirajući se na sukob između tradicionalizma i nihilizma. Smešteno u ruralnoj Rusiji, delo prati sudbine mladih intelektualaca i njihove odnose sa porodicama.
Glavni lik, Jevgenij Bazarov, je harizmatični nihilista koji odbacuje tradiciju, romantizam i autoritet, verujući samo u nauku i praktičnost. Zajedno sa svojim prijateljem Arkadijem Kirsanovim, posećuje porodicu Kirsanov, gde se sukobljava sa Arkadijevim ocem Nikolajem i ujakom Pavlom, koji predstavljaju starije, konzervativnije društvo. Bazarovljevi radikalni stavovi izazivaju napetost, posebno kod Pavla, koji brani čast i tradiciju. Istovremeno, Bazarov se zaljubljuje u bogatu udovicu Anu Odincovu, ali njegova nesposobnost da izrazi svoje emocije dovodi do odbacivanja. Arkadij, manje radikalan, razvija ljubavnu vezu sa Kaćom, Aninom sestrom, i postepeno se vraća tradicionalnijim vrednostima.
Bazarovljeva tragična sudbina dolazi kada oboli od tifusa tokom svog lekarskog rada, umirući u samoći, dok Arkadij pronalazi sreću u braku. Roman istražuje sukob ideologija, ljubavi, porodice i prolaznosti života. Turgenjev majstorski prikazuje društvene previranja u Rusiji 1860-ih, ističući složenost likova i njihove unutrašnje borbe. „Očevi i sinovi“ je klasično delo ruske književnosti, poznato po svojoj psihološkoj dubini i društvenoj analizi.
Jedan primerak je u ponudi