Ružičasto raspeće I: Sexus
„Seksus” Henrija Milera deo je trilogije „Ružičasto raspeće” u kojoj se, sa manjim intenzitetom nego u njegovim najpoznatijim delima objavljenim tridesetih godina prošlog veka u Parizu, sublimiše njegov bunt protiv arogantne i licemerne Amerike.
Milerovi romani su bili zabranjeni u Americi skoro trideset godina, što je osiguralo njegovu „podzemnu” reputaciju sve dok Vrhovni sud SAD 1964. nije odbacio optužbe Državnog suda za opscenost. Upravo su ova dela u američkoj književnosti započela otvaranje ka seksualnim temama, oslobađajući ih pravnih i društvenih ograničenja.
Henri Miler (Njujork 1891 - Pacific Palisades, Kalifornija 1980) objavio je nekoliko eseja i kratkih priča u američkim časopisima do svoje tridesete godine. Posle niza različitih poslova u Njujorku, 1930. odlazi u Pariz, gde živi u siromaštvu godinu dana. Potom se zapošljava kao lektor u pariskom izdanju dnevnika „The Chicago Tribune”, zahvaljujući svom prijatelju Alfredu Perlesu, pod čijim imenom objavljuje i nekoliko članaka. Ozbiljno je počeo da piše sa skoro četrdeset godina. Njegovi romani, posebno Rakov obratnica (1934), izazvali su mnoge polemike u Americi, pa čak i bili zabranjeni, pa su romani „Crno proleće” (1936) i „Jarac obratnica” (1936) bili zabranjeni skoro trideset godina.
Godine 1940. Miler se vratio u SAD i nastanio se u Kaliforniji, gde je nastavio da piše i provocira savremeno američko društvo, njegove kulturne i moralne vrednosti. Miler se bavio i slikarstvom – njegovi akvareli se čuvaju u dva muzeja – „The Henri Miller Museum of Art” u japanskom gradu Omachi, i „The Henri Miller Art Museum” u Big Suru u Kaliforniji. Rad Henrija Milera, skoro u potpunosti autobiografske prirode, u velikoj meri je uticao na pisce bit generacije.
Primerak je dostupan kao deo kompleta knjiga "Henry Miller: Odabrana djela"
Pregledajte komplet1. Jarčeva obratnica
Jarčeva obratnica je još jedan legendarni erotski roman Henrija Milera, objavljen 1938. godine. Zbog ubačene filozofije, donekle je teško razumeti. U ovom radu Henri je u Parizu, ali se zapravo seća detinjstva u Njujorku.
2. Rakova obratnica
Ovo je optužba, kleveta, lična uvreda. Ovo nije knjiga, u običnom smislu te reči. Ne, ovo je neprekidna uvreda, pljuvanje u lice umetnosti, noga u turu protiv Boga, Čoveka, Sudbine, Vremena, Ljubavi, Lepote...šta god hoćete.
3. Crno proljeće
Knjiga dolazi u izdanju Izabranih dela Henrija Milera iz 1968. godine i sadrži dva Milerova dela – Crno proleće i Svet seksa.
4. Ružičasto raspeće I: Sexus
„Seksus” Henrija Milera deo je trilogije „Ružičasto raspeće” u kojoj se, sa manjim intenzitetom nego u njegovim najpoznatijim delima objavljenim tridesetih godina prošlog veka u Parizu, sublimiše njegov bunt protiv arogantne i licemerne Amerike.
5. Ružičasto raspeće II: Plexus
„Pleksus” Henrija Milera deo je trilogije „Ružičasto raspeće” u kojoj se, sa manjim intenzitetom nego u njegovim najpoznatijim delima objavljenim tridesetih godina prošlog veka u Parizu, sublimiše njegov bunt protiv tvrdoglave i licemerne Amerike.
6. Ružičasto raspeće III: Nexus
„Neksus” Henrija Milera deo je trilogije „Ružičasto raspeće” u kojoj se, sa manjim intenzitetom nego u njegovim najpoznatijim delima objavljenim tridesetih godina prošlog veka u Parizu, sublimiše njegov bunt protiv tvrdoglave i licemerne Amerike.