Povijest Langobarda

Povijest Langobarda

Pavao Đakon

Povijest Langobarda jedno je od najznačajnijih djela europskog srednjovjekovlja, a koje je u 8. stoljeću napisao učeni pisac i povjesničar, teolog i pjesnik Pavao Ðakon, rođen oko 720. godine, a umro oko 799. godine.

Poznati europski intelektualac i savjetnik na dvoru Karla Velikog u svojem je djelu opisao razdoblje od 568. do 744. godine i iznio povijest naroda kojemu i sâm pripada. Ono spada među rijetke izvore za proučavanje hrvatske povijesti u razdoblju ranoga srednjeg vijeka, u doba velike seobe naroda i u vremenu nadasve turbulentnih zbivanja na tlu Europe.

"Povijest Langobarda" od velike je važnosti ne samo kao povijesno svjedočanstvo langobardskog naroda, već i kao dragocjeni izvor za prošlost Italije, Mađarske i Slovenije, ali i hrvatskih povijesnih prostora preko kojih su u jednom trenutku Langobardi prešli. Ovo je izdanje priređeno da čitatelju omogući čim veću upotrebljivost: ono se sastoji od paralelnoga latinskog teksta i prijevoda, što pruža bolju preglednost, dok je komentar - vrlo opširan - dan nakon samog teksta "Povijesti Langobarda" (komentar su priredili Tomislav Galović, Ivo Goldstein i Hrvoje Gračanin).

Knjiga donosi i dodatak, a to su dva važna kraća teksta o povijesti naroda Langobarda - "Podrijetlo naroda Langobarda" (Origo gentis Langobardorum) i "Povijest Langobarda iz Gothanskog kodeksa" (Historia Langobardorum codicis Gothani), od kojih je prvi Pavlu bio jedan od glavnih izvora za pisanje njegova djela (komentari H. Gračanin). Dvije povijesne studije (T. Galović - "Pisac i djelo: Pavao Ðakon i Povijest Langobarda"; H. Gračanin - "Povijest Langobarda Pavla Ðakona i ranosrednjovjekovno povjesništvo") pružaju detaljan uvid u lik i djelo Pavla Ðakona kao i u njegove historiografske postupke uz osvrt na njegove suvremenike povjesničare.

Za one koji žele znati više, literatura koja se navodi više je nego opsežna. Popisi vladarâ i dužnosnikâ praktično su pomagalo za lakše korištenje knjigom i praćenje povijesnih događanja.

Naslov originala
Historia gentis Langobardorum libri VI
Prevod
Robert Šćerbe, Hrvoje Šugar
Naslovnica
Lav Simot
Dimenzije
25 x 16 cm
Broj strana
406
Izdavač
Globus, Zagreb, 2010.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Povijest 11: Doba prosvjetiteljstva (18. stoljeće)

Povijest 11: Doba prosvjetiteljstva (18. stoljeće)

Doba prosvjetiteljstva naziva se još i doba razuma jer cvate filozofska misao i vjerovanje da je znanje temelj razvitka svakog čovjeka.

Europapress holding, 2008.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,24 - 6,94
James Cook

James Cook

Werner Forman, Ronald Syme
Mladost, 1973.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
14,3211,46
Engleska osvaja Indiju: Sudbonosni časovi britanske imperije

Engleska osvaja Indiju: Sudbonosni časovi britanske imperije

Karl Bartz

23 crno-bijela crteža i fotografije.

EOS, 1937.
Srpski. Latinica. Broširano.
6,725,04
Praistorija čovečanstva

Praistorija čovečanstva

Jiří V. Neustupný
Veselin Masleša, 1960.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
14,98
Država SS-a: sistem njemačkih koncentracionih logora

Država SS-a: sistem njemačkih koncentracionih logora

Eugen Kogon

Eugen Kogon je proveo sedam godina u koncentracionim logorima. Poslije rata skupio je svu moguću dokumentaciju koja je bila sačuvana o sistemu i organizaciji esesovskih koncentracionih logora. Također je skupio svjedočanstva niza preživjelih logoraša.

Globus, 1982.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
11,78
Povijest svijeta: od najstarijeg doba do godine 1940.

Povijest svijeta: od najstarijeg doba do godine 1940.

Marko Vunić
Hrvatsko književno društvo Sv. Jeronima, 1940.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,727,29