Artamonovi / Gradić Okurov

Artamonovi / Gradić Okurov

Maksim Gorki

Roman „Artamonovi“ jedno je od najznačajnijih dela Maksima Gorkog, objavljeno 1925. godine. Priča „Gradić Okurov“ je kratki roman ili novela koju je Gorki napisao 1909. godine.

Roman Artamonovi prati tri generacije porodice Artamonov, prikazujući uspon i pad porodice u kontekstu društvenih promena u Rusiji.

Priča počinje prvim članom porodice, Iljom Artamonovim, bivšim seljakom koji napušta rodno selo i osniva malu fabriku tekstila u malom provincijskom mestu. Ilja je ambiciozan i vredan i uspeva da stekne bogatstvo i položaj. Njegov uspeh je zasnovan na eksploataciji radnika i čvrstom uverenju u sopstvene sposobnosti.

Sledeća generacija, predvođena njegovim sinovima, preuzima posao, ali njihov odnos prema radnicima i poslu postaje sve hladniji i bešćutniji. Postepeno, porodica gubi kontakt sa stvarnošću i postaje simbol dekadencije buržoazije. Radnici počinju da traže svoja prava, a fabrika postaje poprište sukoba između vlasnika i radničke klase.

Treća generacija Artamonovih se suočava sa potpunim raspadom porodice i biznisa. Zbog društvenih i političkih promena u Rusiji, uključujući i dolazak revolucije, porodica gubi sve što su generacije pre njih stvorile. Kraj romana odražava neumoljivi pad buržoazije pred naletom istorijskih promena.


Delo Gradić Okurov prikazuje život malog provincijskog grada Okurova i njegovih stanovnika, sa fokusom na monotoniju, stagnaciju i moralnu dekadenciju društva.

Radnja se odvija u Okurovu, malom gradu u kome su društveni odnosi zamrznuti u vremenu. Stanovnici su prikazani kao nezainteresovani za promene, dok grad simbolizuje sivilo i mukotrpnost provincijskog života. Likovi su moralno neodlučni, nesposobni da se izdignu iznad sopstvene svakodnevice. Svaka mogućnost promene nailazi na otpor i apatiju, što pokazuje društvenu tromost ruskih provincija.

Centralni likovi se često suočavaju sa unutrašnjim sukobima između svojih želja za boljim životom i stvarnosti koja ih sputava. Gorki majstorski koristi mali grad kao mikrokosmos da prikaže probleme šireg ruskog društva pre revolucije.

Naslov originala
Дело Артамоновых / Городок Окуров
Prevod
Iso Velikanović
Urednik
Aleksandar Flaker
Naslovnica
Boris Dogan
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
386
Izdavač
Prosvjeta, Zagreb, 1967.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primeraka u ponudi

Poslednji primerak je nedavno prodat.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Djela #15: Pripovetke / Drame

Djela #15: Pripovetke / Drame

Maksim Gorki

Knjiga sadrži sledeće pripovetke i drame: Tri dana, Krađa, Zločinci, Zikovi, Lažan novac i Starac.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
4,56
Djela #11: Gradić Okurov / Život Matveja Kožemjakina

Djela #11: Gradić Okurov / Život Matveja Kožemjakina

Maksim Gorki

Priča „Gradić Okurov” je kratki roman koji je Gorki napisao 1909. godine. Rad prikazuje život malog provincijskog grada Okurova i njegovih stanovnika, fokusirajući se na monotoniju, stagnaciju i moralnu dekadenciju društva.

Kultura, 1949.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,96 - 3,99
Detinjstvo / U svetu

Detinjstvo / U svetu

Maksim Gorki

Maksim Gorki je bio izuzetno plodan pisac, a njegova dela obuhvataju različite žanrove.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Hrvatski bog Mars

Hrvatski bog Mars

Miroslav Krleža

Krležina zbirka pripovedaka o Prvom svetskom ratu. To je ujedno i najpoznatije Krležino delo i jedno od najpoznatijih antiratnih dela u Evropi tog vremena.

Mladost, 1988.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
5,38
Novi libar

Novi libar

Marko Uvodić
Zdravko Mužinić, 1995.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,64
Kornel večernji

Kornel večernji

Deszo Kosztolanyi

Deže Kostolanji je izuzetni mađarski umetnik, poreklom iz Subotice, koji se ostvario u mnogim književnim rodovima, od poezije preko esejistike do pozorišnih komada.

Dereta, 1999.
Srpski. Ćirilica. Broširano.
8,28