
Čudovište iz predgrađa
Roman Čudovište iz predgrađa, koji je 1936. godine objavilo Udruženje duhovne omladine u Senju, savremena je legenda koja istražuje psihološke i socijalne aspekte života u gradskim predgrađima.
Hervig, poznat po svojim delima katoličke i društvene orijentacije, koristi „čudovište” kao metaforu za unutrašnje strahove i moralne dileme koje prožimaju zajednicu.
Radnja romana smeštena je u anonimno predgrađe, gde se pojavljuje misteriozno „čudovište” koje izaziva strah i paniku među stanovnicima. Kroz naraciju, Hervig istražuje kako kolektivni strah može uticati na ponašanje zajednice, podstičući predrasude, nasilje i moralnu dekadenciju.
Glavni likovi se suočavaju sa sopstvenim demonima dok pokušavaju da shvate prirodu pretnje. Roman koristi „čudovište” kao metaforu za unutrašnje strahove i društvene tenzije koje tinjaju ispod površine svakodnevnog života.
Hervigovo delo odražava atmosferu neizvesnosti i promena u Evropi između dva svetska rata, nudeći kritiku društvenih normi i upozoravajući na opasnosti kolektivne histerije. Čudovište iz predgrađa ostaje aktuelno i danas, podstičući čitaoce da razmisle o prirodi straha i njegovom uticaju na društvo.
Jedan primerak je u ponudi
- Tragovi patine