
Komunisti Jugoslavije 1919-1979.
Knjiga pruža pregled istorije Komunističke partije Jugoslavije (KPJ) od njenog osnivanja do kasnih 1970-ih, ističući njenu ulogu u revoluciji, samoupravi i izgradnji Jugoslavije, sa ideološki obojenom perspektivom.
U radu je detaljno opisano formiranje KPJ 1919. godine kao Socijalističke radničke partije Jugoslavije (komunista) na Kongresu u Beogradu, njena borba tokom ilegale u Kraljevini Jugoslaviji, njena uloga u Narodnooslobodilačkom ratu (NOB) od 1941. do 1945. godine, i transformacija u SKJ 1952. godine pod vođstvom Josipa Broza Tita.
Autori ističu ključne faze: od ranih sukoba sa vlastima, preko zabrane (Obznanj) i represije 1920. godine, do organizovanja oružanog ustanka protiv okupatora u Drugom svetskom ratu. Istaknuti su sukobi sa Kominternom i razlaz sa Staljinom 1948. godine, koji su doveli do razvoja specifičnog jugoslovenskog modela socijalizma - samoupravljanja. Knjiga takođe analizira unutrašnje frakcijske borbe, posebno između levice i desnice, i ulogu KPJ/SKJ u izgradnji socijalističke Jugoslavije, uključujući ekonomske i socijalne reforme.
Napisana iz perspektive zvanične istoriografije, knjiga slavi dostignuća Komunističke partije Jugoslavije, ali izbegava dublju kritiku zločina i represije. Namenjena je široj publici i stručnjacima, pružajući hronologiju ključnih događaja, kao što su osnivanje republikanskih partija i sukob sa Informbiroom.
Jedan primerak je u ponudi
- Blago oštećenje omota