Konstruiranje neprijatelja i drugi prigodni tekstovi

Konstruiranje neprijatelja i drugi prigodni tekstovi

Umberto Eco

Konstruiranje neprijatelja je zbirka briljantnih eseja Umberta Eca, svjetski poznatog pisca, filozofa i autora svjetskog bestselera Ime ruže.

Pravi naslov ove zbirke trebao je biti njezin podnaslov, odnosno „prigodni tekstovi“. Na konačni odabir ponukala je samo opravdana zabrinutost izdavača da jedan tako pompozno skroman naslov neće privući pozornost čitatelja, dok će onaj prvoga eseja pobuditi znatiželju. Vrlina prigodnog teksta leži u činjenici da se autor najčešće uopće nije mislio pozabaviti nekom određenom temom, ali ga je na to nagnao poziv na niz tematskih rasprava ili eseja, što ga je potaknulo da razmisli o nečemu što bi u protivnom zanemario.

Zato u knjizi imamo niz tekstova, od kojih su neki angažirani, a neki drugi zabavno izlaganje na teme kao što su apsolutno, vatra, zašto plačemo nad sudbinom Ane Karenjine, imaginarne astronomije, blaga katedrala, izgubljeni otoci, Victor Hugo i njegove neumjerenosti, cenzura, mehanizam agnicije u romanu u nastavcima, Joyceova sreća ili nesreća u fašističko doba i tako dalje. Međutim, to da je naslov cjeline preuzet iz prvog teksta nije slučajno, jer se konstruiranju neprijatelja autor posvetio u svom romanu Praško groblje, niti se ovaj perverzni mehanizam prestao rabiti jer, kako bi se narodi držali na uzdi, neprijatelje uvijek valja izmisliti i opisati na način koji će izazvati strah i odbojnost.

O autoru knjige Konstruiranje neprijatelja: Umberto Eco rođen je godine 1932. u Alessandriji. Filozof, stručnjak za srednji vijek, semiolog, stručnjak za masovne medije, debitirao je u pripovjedačkoj prozi godine 1980. romanom Ime ruže (Nagrada Strega 1981.), nakon kojega je uslijedilo Foucaultovo njihalo (1988.), Otok prethodnog dana (1994.), Baudolino (2000.), Tajanstveni plamen kraljice Loane (2004.) i Praško groblje (2010.). Među njegovim brojnim esejističkim djelima (akademskim i neakademskim) ističu se: Sveopći traktat semiotike (1975.), Granice tumačenja (1990.), Kant i kljunaš (1997.), Od stabla do labirinta (2007.) i, zajedno s Jean-Claudom Carrièreom, Nemojte se nadati da ćete se osloboditi knjiga (2009.). Godine 2004. objavio je ilustriranu Povijest ljepote, nakon kojega je 2007. uslijedila Povijest ružnoće i 2009. Vrtoglavica popisa.

Naslov izvornika
Costruire il nemico e altri scritti occasionali
Prijevod
Mirna Čubranić
Urednik
Zoran Maljković
Naslovnica
Ivan Živko
Dimenzije
24 x 16 cm
Broj strana
304
Nakladnik
Mozaik knjiga, Zagreb, 2013.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.
ISBN
978-9-53141-464-7

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Ime ruže

Ime ruže

Umberto Eco

Ecov filozofsko-religijsko-kriminalistički roman Ime ruže odmah je bio prepoznat kao izuzetno djelo pa je diljem svijeta postao – i ostao – knjiga koja se čita i o kojoj se govori.

Jutarnji list, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
3,28 - 5,38
Put po mojoj sobi

Put po mojoj sobi

Xavier de Maistre

Xavier de Maistre od Savoje živio je uglavnom kao vojno lice, ali je poznat kao francuski pisac. Mlađi brat Josepha de Maistrea, poznatog filozofa i konzervativca, Xavier je rođen u aristokratskoj obitelji u Chambéryju u listopadu 1763.

Zora, 1952.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,99
Vukovarska balada - Rat i ljubav

Vukovarska balada - Rat i ljubav

Ivan Kiefer Helin

"Vukovarska balada" je dirljivo autentično svjedočanstvo velike vukovarske epopeje iz 1991. godine.

Privlačica, 1993.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
11,98
Prikazi i članci

Prikazi i članci

Ivan Goran Kovačić

Peti svezak iz Djela Ivana Gorana Kovačića.

Nakladni zavod Hrvatske, 1949.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,73
Dela Borisa Pasternaka V: Eseji i članci

Dela Borisa Pasternaka V: Eseji i članci

Boris Pasternak
Slovo Ljubve, 1979.
Srpski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
38,64 (komplet)
Izopačena perspektiva : između stvarne i imaginarne katastrofe

Izopačena perspektiva : između stvarne i imaginarne katastrofe

Annie Le Brun

"Izopačena perspektiva" je kratak esej Annie Le Brun o prirodnim katastrofama koje svojom iznenadnošću i rušilačkom snagom do te mjere fasciniraju da mijenjaju duhovno ozračje vremena i stavove o prirodi stvari koji izgledaju vječni.

Ceres, 1998.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
5,50