Behemot : struktura i praksa nacionalsocijalizma
Knjiga predstavlja strukturnu analizu Trećeg Reicha kroz teorijsko i povijesno razumijevanje njemačkog nacionalsocijalizma kao ideologije, pokreta i poretka. Opisana je Hitlerova karizmatična ličnost vođe koju je očuvao do samog kraja vladavine.
Klasičan prikaz funkcioniranja vlasti u nacističkoj Njemačkoj, koji se u hrvatskom prijevodu pojavljuje tek nakon šezdeset godina. Poput svog dalekog prethodnika Thomasa Hobbesa, koji je svoje glavno djelo naslovio imenom čudovišta Levijatana, nemani vlasti i poretka, Neumann je - također veliki politički mislilac - svoju knjigu naslovio imenom Behemota, nemani kaosa, Levijatanovog biblijskog rivala.
Golema studija "Behemot" rezultat je Neumannova intenzivnog teorijskog istraživanja ekonomijskih i političkih korijena totalitarizma u suvremenom industrijskom društvu, odnosno identificiranja pretpostavki koje su omogućile pojavu nacionalsocijalizma i njegovo preuzimanje vlasti.
Neumann analizira nacionalsocijalistički sustav na temelju bogate empirijske građe kao kaotičan sustav, kao negaciju države, situaciju bespravlja, nereda i bezvlađa, s izraženom ambicijom da etablira svoju hegemoniju na golemom teritoriju. Provokativna i kontroverzna središnja teza knjige glasi da Treći Reich nije izražavao konzistentnu ideologiju niti je imao koherentnu strukturu. Nasuprot površnim prikazivanjima nacionalsocijalističke države kao monolitnog ustroja, Neumann pokazuje da je ona zapravo, na zlokoban način, bila pluralistička i da se u njoj politička volja formirala kroz divlju konkurenciju najmoćnijih društvenih lobija.
Jedan primjerak je u ponudi