
Jednokatna Amerika
Nakon velikog uspjeha Dvanaest stolica i Zlatnog teleta, Iljf i Petrov su proputovali Sjedinjene Države u vrijeme Velike depresije i svoja zapažanja pretočili u roman Jednokatna Amerika, nastavljajući pisati u satiričnom stilu.
„Jednokatna Amerika“ (1937.) Ilje Iljfa i Jevgenija Petrova duhovit je i pronicljiv putopis koji dokumentira njihovo desetotjedno putovanje kroz Sjedinjene Američke Države tijekom Velike depresije. Kao službeni sovjetski novinari, autori su prešli zemlju od obale do obale, bilježeći svoja zapažanja o američkom društvu, kulturi i svakodnevnom životu.
Naslov knjige odnosi se na prevladavajuću arhitekturu američkih gradova – niskih, jednokatnih zgrada – što je u suprotnosti s popularnom slikom Amerike kao zemlje nebodera. Kroz jedanaest poglavlja, Iljf i Petrov koriste svoj prepoznatljiv humor i satiru kako bi prikazali kontraste američkog društva: s jedne strane, divljenje prema tehnološkom napretku i poduzetničkom duhu; s druge, kritiku rasne nepravde, siromaštva i radničke eksploatacije.
Knjiga je prvo objavljivana u dijelovima u sovjetskim publikacijama poput „Pravde“ i časopisa „Ogonjok“, gdje su također prikazane Iljfove fotografije s putovanja. Unatoč političkom kontekstu Sovjetskog Saveza 1930-ih, „Jednokatna Amerika“ pruža uravnotežen prikaz Amerike, prepoznajući njezine vrline i mane. Zbog svog britkog stila i dubokih uvida, djelo ostaje relevantno i danas, služeći kao vrijedan dokument međuratnog razdoblja i kulturnih razlika između Istoka i Zapada.
Nema primjeraka u ponudi
Poslednji primjerak je nedavno prodan.