Djetinjstvo / Među ljudima

Djetinjstvo / Među ljudima

Maksim Gorki

"Djetinjstvo" je autobiografski roman Maksima Gorkog, prvi dio njegove autobiografske trilogije koja uključuje i djela "Među ljudima" i "Moji univerziteti". "Među ljudima", drugi dio autobiografske trilogije, nastavlja priču iz romana "Djetinjstvo".

"Djetinjstvo" opisuje Gorkijevo teško djetinjstvo u Rusiji krajem 19. stoljeća, u kojem su siromaštvo, obiteljske svađe i surovi uvjeti oblikovali njegovu osobnost i pogled na svijet.

Roman počinje smrću glavnog junaka Alekseja Peškova (Gorkijevo pravo ime) oca, nakon čega ga majka vodi kod njegovih djedova i baka u Nižnji Novgorod. Obiteljski dom nije utočište koje je očekivao. Njegov djed je strog, okrutan i pohlepan čovjek, dok baka predstavlja utjelovljenje ljubavi, topline i mudrosti. Baka mu priča priče i pjesme koje ostavljaju dubok trag na njegovu maštu i razvijaju osjećaj za umjetnost.

Djetinjstvo Alekseja obilježeno je fizičkim i emocionalnim zlostavljanjem, siromaštvom i svakodnevnim borbama za opstanak. Ipak, kroz tešku svakodnevicu, Aleksej uči o ljudima, njihovim manama, ali i o ljubavi, suosjećanju i pravdi. Njegova baka postaje moralni oslonac i simbol dobrote u surovom svijetu. Kroz oči djeteta, Gorki prikazuje društvenu nepravdu i bijedu Rusije toga doba, postavljajući temelje svojih kasnijih socijalističkih uvjerenja.

Gorki piše emotivno i realistično, koristeći jednostavan, ali snažan jezik kako bi prikazao svijet očima djeteta. "Djetinjstvo" je ne samo priča o odrastanju, već i duboko promišljanje o ljudskoj prirodi, društvu i nadi. Djelo je postalo klasik ruske književnosti i ostavilo trajan utjecaj na čitatelje širom svijeta.


"Među ljudima" prati odrastanje Alekseja Peškova (autora) nakon što napušta kuću svojih djedova i baka. Djelo je duboko introspektivno i realistično, usmjereno na Aleksejev život među ljudima iz različitih društvenih slojeva, gdje se suočava s novim izazovima i sazrijeva kroz teška iskustva.

Roman počinje kada mladi Aleksej odlazi od svoje obitelji kako bi započeo život samostalnog radnika. Suočava se s nemilosrdnim svijetom siromaštva i izrabljivanja. Radi razne poslove – postaje pomoćnik u trgovinama, radionici i na raznim drugim mjestima – i kroz te poslove susreće različite ljude koji utječu na njegov razvoj.

Kroz te susrete Aleksej uči o nepravdi, licemjerju i okrutnosti, ali i o solidarnosti, ljubavi i dostojanstvu. Neki od ljudi koje susreće ostavljaju pozitivan utjecaj na njega, dok drugi predstavljaju simbol surovosti društva. Posebno mjesto u njegovom razvoju zauzimaju intelektualci i radnici s kojima razmjenjuje ideje i otkriva svoj interes za književnost i umjetnost.

Kroz cijeli roman, Aleksej se suočava s osjećajem usamljenosti i traženjem vlastitog identiteta. Njegova želja za znanjem i dubljim razumijevanjem života sve je snažnija, što ga na kraju odvodi na put prema duhovnoj i intelektualnoj emancipaciji.

Naslov izvornika
Детство / В людях
Prijevod
Gustav Krklec, Marko Vidojković
Urednik
Aleksandar Flaker
Naslovnica
Boris Dogan
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
506
Nakladnik
Prosvjeta, Zagreb, 1967.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Djela #15: Pripovetke / Drame

Djela #15: Pripovetke / Drame

Maksim Gorki

Knjiga sadrži sljedeće pripovijetke i drame: Tri dana, Krađa, Zločinci, Zikovi, Lažan novac i Starac.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
4,56
Pripovetke

Pripovetke

Maksim Gorki

Maksim Gorki bio je poznati ruski pisac, dramatičar i politički aktivist. Njegovo je djelo ostavilo dubok trag u svijetu književnosti.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Djela #14: Bajke o Italiji / Ruske bajke / Balada o grofici Elen de Kursi

Djela #14: Bajke o Italiji / Ruske bajke / Balada o grofici Elen de Kursi

Maksim Gorki

​"Bajke o Italiji" zbirka je pripovijedaka Maksima Gorkog, nastala tijekom njegovog boravka u Italiji početkom 20. stoljeća. "Ruske bajke" predstavljaju Gorkijevu interpretaciju tradicionalnih ruskih narodnih priča.

Kultura, 1948.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,99
Književni zapisi

Književni zapisi

Nikola Disopra
Čakavski sabor, 1977.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,99
Mijenjanje

Mijenjanje

Liv Ullmann

Liv Ullmann u Mijenjanju osvjetljava izuzetnu životnu preobrazbu – od djevojčice iz Norveške do svjetski priznatog glumačkog imena. Kroz život ona sve sigurnija u najbitnijim aspektima – strastvena u umjetnosti, ali i ranjiva u odnosima i majčinstvu.

Otokar Keršovani, 1980.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
4,26
10 H.P. - Kronika našeg vremena

10 H.P. - Kronika našeg vremena

Ilja Grigorjevič Erenburg

Kompleksan i potresan prikaz društveno-povijesnih događaja prve polovice 20. stoljeća kroz osobna promišljanja i iskustva. Kronika našeg vremena važan je dokument epohe koji spaja literarnu snagu s povijesnim svjedočanstvom i osobnom hrabrošću.

Binoza, 1931.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
7,99