Mati

Mati

Maksim Gorki

Roman "Mati" Maksima Gorkog objavljen je 1906. godine i jedno je od ključnih djela ruskog socijalnog realizma. Djelo prikazuje buđenje radničke klase u Rusiji kroz likove i događaje koji naglašavaju društvene nepravde i potrebu za revolucijom.

Radnja romana smještena je u radničko naselje u industrijskom predgrađu. Glavni lik je Pelagija Nilovna Vlasova, udovica radnika i majka mladića Pavela Vlasova. Pelagija je prikazana kao ponizna, nesigurna i neuka žena koja vodi život prepun patnje, trpeći siromaštvo i grubost svoga pokojnog muža. Međutim, njezin se život mijenja kada njezin sin Pavel počne sudjelovati u revolucionarnom pokretu.

Pavel se povezuje s grupom radnika koji organiziraju tajne sastanke i šire revolucionarnu literaturu među radnicima. Pelagija, iako isprva zbunjena i zabrinuta zbog Pavlovih aktivnosti, postupno postaje svjesna socijalnih nepravdi koje pogađaju radnike. Kroz interakciju s revolucionarima i svjedočenje nepravdama, ona počinje shvaćati ideje koje Pavel i njegovi drugovi zagovaraju.

Kako priča napreduje, Pelagija sve više preuzima aktivnu ulogu u revolucionarnim aktivnostima. Njezina uloga kao "majke" simbolizira majčinski odnos prema cijelom radničkom pokretu. Postaje glasnica koja prenosi zabranjenu literaturu i sudjeluje u organizaciji radničkih skupova, riskirajući vlastiti život.

Roman kulminira Pavlovim uhićenjem tijekom prosvjeda. Unatoč gubitku sina, Pelagija nastavlja borbu, simbolizirajući nepokolebljiv duh revolucije. Kroz njezin lik, Gorki prikazuje transformaciju obične žene u snažnu i odlučnu revolucionarku, naglašavajući moć promjene i solidarnosti među radnicima.

"Mati" je jedno od najvažnijih djela koje je oblikovalo književnost socijalnog realizma i ostaje snažan prikaz borbe za pravdu i ljudska prava.

Naslov izvornika
Мать
Prijevod
Malik Mulić
Urednik
Muris Idrizović
Naslovnica
N. A. Kasatkina
Dimenzije
20 x 14 cm
Broj strana
304
Nakladnik
Svjetlost, Sarajevo, 1975.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Djela #13: Po Rusiji

Djela #13: Po Rusiji

Maksim Gorki

​"Po Rusiji" zbirka je pripovijedaka Maksima Gorkog, objavljena između 1911. i 1917. godine. Ova zbirka sadrži priče koje oslikavaju život i duh ruskog naroda tijekom previranja početkom 20. stoljeća.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
3,99
Pripovetke

Pripovetke

Maksim Gorki

Maksim Gorki je bio poznati ruski književnik, dramatičar i politički aktivist, njegova dela su ostavila dubok trag u svetu književnosti.

Srpska književna zadruga (SKZ), 1977.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
32,46 (komplet)
Djela #15: Pripovetke / Drame

Djela #15: Pripovetke / Drame

Maksim Gorki

Knjiga sadrži sljedeće pripovijetke i drame: Tri dana, Krađa, Zločinci, Zikovi, Lažan novac i Starac.

Kultura, 1949.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
4,56
Susret s Bonapartom

Susret s Bonapartom

Bulat Okudžava

Svoj povijesni roman Susret s Bonaparteom Bulat Okudžava je često nazivao svojim najboljim djelom.

Narodna knjiga, 1988.
Srpski. Latinica. Broširano s ovitkom.
7,46
Povečerje

Povečerje

Vasilij Belov
Jugoslavijapublik, 1984.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
2,99 - 3,99
Lovčevi zapisi

Lovčevi zapisi

Ivan Sergejevič Turgenjev

Zbirka pripovijedaka u kojoj autor poetskim stilom prikazuje čovjeka kao okosnicu svih zbivanja, a ljepote Rusije i rusku dušu u svoj svojoj punini.

Mladost, 1951.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,22