Kulturna istorija duše

Kulturna istorija duše

Ole Martin Hoystad

Knjiga norveškog autora Olea Martina Høystada pruža sveobuhvatan pregled razvoja koncepta duše kroz različite epohe i kulture. Autor istražuje kako je poimanje duše evoluiralo od antičkih vremena do suvremenog doba.

Knjiga je strukturirana kronološki, počevši od antičkog svijeta gdje se koncept duše prvi put pojavljuje u Homerovim djelima kao sjena ili odraz života. Platonova filozofija donosi produbljivanje pojma psyche, predstavljajući dušu kao besmrtnu i božansku esenciju čovjeka. Aristotel, s druge strane, pristupa duši kao formi tijela, povezujući je s funkcijama života.​

U srednjem vijeku, kršćanska teologija, posebno kroz djela svetog Augustina, interpretira dušu u kontekstu grijeha i spasenja, naglašavajući njen vječni značaj. Renesansa donosi humanistički pristup, gdje mislioci poput Montaignea preispituju prirodu duše kroz prizmu skepticizma i individualizma. René Descartes uvodi dualizam tijela i duše, postavljajući temelje modernoj filozofiji uma.​

Høystad također istražuje percepciju duše u drugim kulturama, s posebnim osvrtom na budizam i islam. U budizmu, cilj je transcendirati individualnu dušu kako bi se postiglo prosvjetljenje, dok u islamu duša ima ključnu ulogu u odnosu prema Bogu i sudbini nakon smrti.

Naslov izvornika
SJelens Betydning. En kulturhistorie
Prijevod
Jelena Loma
Ilustracije
Adolph Menzel
Dimenzije
20,5 x 14,5 cm
Broj strana
448
Nakladnik
Karpos, Beograd, 2018.
 
Ćirilica. Broširano.
Jezik: Srpski.
ISBN
978-8-66435-089-1

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Osnove teorije o znacima

Osnove teorije o znacima

Charles W. Morris

Charles W. Morris jedan je od najutjecajnijih predstavnika novopozitivizma, koji vezuje uz pragmatizam. Začetnik opće teorije o znakovima, semiotike, koju dijeli na sintaktiku, semantiku i pragmatiku.

BIGZ, 1975.
Srpski. Latinica. Broširano.
7,28
Najveće kulture svijeta 3: Grčka

Najveće kulture svijeta 3: Grčka

Catherine Regulier

Najveće kulture svijeta kolekcija je osam knjiga koje govore o velikim svjetskim civilizacijama. Knjige su po prvi puta izdane u Hrvatskoj 2005. godine u Rijeci od izdavača Extrade d.o.o., ali je i svih osam knjiga izdano i posebno za Večernji list.

Extrade, 2005.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,984,78 - 6,74
Struktura ponašanja

Struktura ponašanja

Maurice Merleau-Ponty

Prvo djelo Merleau-Pontyija osvjetljava znanstveni tip iskustva pri čemu se ukazuje da se ovo iskustvo ne može razumjeti u onoj ontološkoj perspektivi kojoj znanosti pribjegavaju.

Nolit, 1984.
Srpski. Latinica. Broširano.
8,98
Studije digitalnog: Organologija znanja kognitivne tehnologije

Studije digitalnog: Organologija znanja kognitivne tehnologije

Bernard Stiegler

Algoritamska profiliranja sve češće ne nude čovjeku-korisniku ono za čime traga već »ono što on jeste« te se postavlja pitanje do koje mjere su tehnološka pitanja u stvari pitanje etike.

24 sata, 2016.
Srpski. Latinica. Broširano s ovitkom.
7,95
Povijest plesa starih civilizacija

Povijest plesa starih civilizacija

Ana Maletić

Jedna od bitnih kulturoloških knjiga, antologijski vrijedno izdanje za ljubitelje i proučavatelje plesa. Drugi svezak knjige, posvećen plesu u istočnim civilizacijama.

Matica hrvatska, 2002.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Knjiga se sastoji od dva toma
13,95
Levi-Strauss i strukturalna antropologija za početnike

Levi-Strauss i strukturalna antropologija za početnike

Boris Wiseman, Judy Groves

Autor ove knjige slijedi razvoj Levi-Straussove misli, od prvih istraživanja tabua incesta preko razrade teorije "divlje" misli, pa do razmatranja o umjetnosti i jeziku, znakovima i simbolima - čime je bacio rukavicu u lice modernoj umjetnosti.

Jesenski i Turk, 2002.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,42