Ženski orkestar
Rijetka knjiga

Ženski orkestar

Fania Fenelon

Roman Ženski orkestar Fanie Fénelon memoarsko je djelo koje opisuje njezino iskustvo preživljavanja u ženskom orkestru u koncentracijskom logoru Auschwitz-Birkenau tijekom Drugog svjetskog rata.

Fania, rođena kao Fanny Goldstein, pariška kabaretska pjevačica i članica Pokreta otpora, uhićena je 1943. kao Židovka i deportirana u Auschwitz, a kasnije u Bergen-Belsen. U logoru Birkenau, pod brojem 74862, pridružuje se ženskom orkestru pod vodstvom Alme Rosé, nećakinje Gustava Mahlera.

Orkestar, sastavljen od žena različitih narodnosti, svira za SS-ovce i zatvorenike, često pod prisilom, kako bi preživio. Fania, pijanistica i pjevačica, opisuje strahote logora – smrt, poniženje, glad – ali i crni humor, ljubav, mržnju i solidarnost među članicama orkestra. Roman istražuje moralne kompromise, napetosti između zatvorenica, uključujući antisemitizam nekih Poljakinja, te složene odnose s nacistima, poput doktora Mengelea. Glazba postaje sredstvo preživljavanja, ali i izvor duhovnog otpora.

Fénelon piše bez patetike, s humorom i iskrenošću, bilježeći traume i snagu duha. Iako su neke članice orkestra, poput Anite Lasker-Wallfisch, osporavale njezin prikaz Alme Rosé i dinamike u orkestru, djelo ostaje snažan dokument o Holokaustu, preveden na više jezika i adaptiran u film Playing for Time (1980.).

Naslov izvornika
Sursis pour l'orchestre
Prijevod
Višnja Machiedo
Urednik
Mirjana Buljan
Dimenzije
20 x 14 cm
Broj strana
372
Nakladnik
Globus, Zagreb, 1985.
 
Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Riječi da se kaže

Riječi da se kaže

Marie Cardinal

Roman Riječi da se kaže Marie Cardinal autobiografski je roman koji prati psihološku i emocionalnu borbu žene u potrazi za oslobođenjem od mentalnih i društvenih okova.

Globus, 1985.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
2,48 - 3,56
Megre i njegov mrtvac

Megre i njegov mrtvac

Georges Simenon

Megre i njegov mrtvac je detektivski roman Žorža Simenona u kojem komesar Žil Megre istražuje složen slučaj ubistva u Parizu.

Svjetlost, 1964.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,98
Pet komedija: priče iz Molierea

Pet komedija: priče iz Molierea

Jeanne Ch. Normand, Andree Mars

Ova knjiga obuhvaća najznačajnija Moliereova djela (Liječnik protiv svoje volje, Tartuffe, Škrtac, Umišljeni bolesnik, Građanin-plemić) koja je profesor Jeanne Normand u suradnji s Andreeom Marsom obradio u knjizi za mladež.

Prosvjeta, 1989.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
5,38
Gospođica Chambon

Gospođica Chambon

Éric Holder

Gospođica Chambon je priča o susretu Antonija, portugalskog zidara i Véronique Chambon, učiteljice njegovog sina. Antonio i Véronique vole se i žele, no u tišini i u mislima. Viđaju se, razgovaraju, no ne spominju osjećaje koji ih vežu.

V.B.Z, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,26
Golicave priče

Golicave priče

Honore de Balzac

Golicave priče sastoje se od 30 kratkih pripovijedaka podijeljenih u tri "desetke" (décamérons), po uzoru na Boccaccijev Dekameron.

Svjetlost, 1965.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,23
Most na reci Kvaj / Dželat

Most na reci Kvaj / Dželat

Pierre Boulle

Roman Most na rijeci Kwai Pierrea Boullea klasično je antiratno djelo koje istražuje apsurde i tragedije rata. Radnja se odvija tijekom Drugog svjetskog rata u japanskom logoru za ratne zarobljenike na Tajlandu.

Minerva, 1968.
Srpski. Latinica. Tvrde korice.
3,42