Her Majesty's Tower of London

Her Majesty's Tower of London

Londonski toranj srednjovjekovna je tvrđava koja čini jednu od središnjih gradskih točaka i nalazi se na istočnom rubu povijesnog središta Londona uz samu sjevernu obalu rijeke Temze.

Središnji dio Londonskog tornja, Bijelu tvrđavu (White Tower) izgradio je engleski kralj Villiam Osvajač 1078. godine, primarno sa zadaćom obrambene utvrde koja je trebala štititi normanske osvajače Engleske od vanjskih osvajača ali i od stanovništva Londona. Izgrađena je od kamena uvezenog iz Francuske na temelju nacrta i pod nadzorom Francuza Gundulfa, biskupa Rochestera. U 12. stoljeću engleski kralj Rikard I. Lavljeg Srca dao je tvrđavu opasati obrambenim zidom i jarkom, a jarak je potpuno završio i učinio svrsishodnim kralj Henrik III. koji je ujedno tvrđavu, izgradnjom pratećih zgrada, učinio tada najvećom kraljevskom palačom i rezidencijom. Gradnju cjelokupnog kompleksa završio je engleski kralj Edvard I. u 13. stoljeću. Tijekom Stogodišnjeg rata u Londonskom tornju je bio zatočen i francuski velikaš Karlo, nećak francuskog kralja, što je prikazano na ovoj slici iz 15. st. Ovo je najraniji prikaz Londonskog tornja, a prikazuje Bijelu tvrđavu i vodena vrata.

No, Londonski toranj je mnogo poznatiji po svojoj funkciji zatvora, mučilišta i gubilišta za visokopozicionirane kraljevske zatvorenike i protivnike od kojih su većina bile značajne osobe engleske povijesti, kao na primjer: engleski kralj Henrik VI. i njegova supruga Margareta, brat kralja Eduarda IV. George, kralj Eduard V. i njegov brat Rikard, druga supruga kralja Henrika VIII. Ana Boleyn i njena sestra Jane, peta supruga Henrika VIII. Katarina Howard, kraljica Jane Grey i mnogi drugi. Londonski toranj je do sredine 20. stoljeća služio u vojne svrhe i kao zatvor za pojedine važne zatvorenike. Zanimljivost je da je jedan od posljednjih zatvorenika Londonskog tornja bio i nacistički dužnosnik Rudolf Hess koji je u svibnju 1941. ovdje bio zatvoren četiri dana. Danas se u Tornju čuva kruna kraljice Elizabete II. te kraljevski dragulji. Toranj osigurava elitna grupa čuvara (osnovanih 1485.) tzv. Yeomen Wardera ili Beefeatera (koji su svoj drugi i popularniji naziv dobili po tome što su tijekom prošlosti, u doba kada je to bila rijetkost, bili hranjeni kvalitetnim (goveđim) mesom). Danas ti čuvari, osim poslova čuvanja samog zdanja obavljaju i poslove turističkih vodiča. U rujnu 2007., prvi puta u povijesti te službe, kao čuvarica bila je zaposlena i jedna žena. Još se jedan kuriozitet veže uz Toranj, a to su gavrani koji su se smjestili u tvrđavi i tu su već stoljećima. Trenutno ih je osam i svaki od njih ima svoje ime. U samom narodu izraz "biti poslan u Toranj" značilo je biti uhićen i zatvoren.

Dimenzije
23 x 17,5 cm
Broj strana
24
Nakladnik
Lofthouse international, London, 1976.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Engleski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Povijesno topografski opis mineralnog kupališta Topusko

Povijesno topografski opis mineralnog kupališta Topusko

Michael V. Kunnits

Ova knjiga pruža povijesni uvid u mineralno kupalište Topusko, koje je privlačilo velikaše, plemiće i bogate goste iz raznih zemalja.

Lječilište Topusko, 1997.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
12,58
The forbiden city -Former Imperial Palace

The forbiden city -Former Imperial Palace

Kroz mnoštvo fotografija u boji propraćenih tekstom možete vidjeti i upoznati se sa povijesti predivnog Zabranjenog grada(bivša carska palata).

People's China publishing house, 2000.
Engleski. Latinica. Broširano.
5,984,19
Kratka osnova horvatsko-slavenskoga pravopisaňa

Kratka osnova horvatsko-slavenskoga pravopisaňa

Ljudevit Gaj

Pretisak Gajeva spisa Kratka osnova iz 1830. objavljen u Zagrebu, 1983. s komentarom Josipa Bratulića na "slobodnom listu".

Sveučilišna naklada Liber (SNL), 1983.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
7,34
Nomenklatura kartonskih proizvoda

Nomenklatura kartonskih proizvoda

Ante Rodin

Rodin istražuje kako se različiti proizvodi pakiraju i kategoriziraju, te pruža pregled tehničkih i dizajnerskih aspekata kartonske ambalaže.

grafička industrija Hrvatske, 1980.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
8,82
Na vratima naroda, na granici svjetova

Na vratima naroda, na granici svjetova

Davorin Taslidžić

Na vratima naroda, na granici svjetova obogaćuje sva dosadašnja naša znanja šireći svekolike uvide jer je sastavljena od priloga što su zasigurno plod ozbiljnog rada, ali isto tako promišljanja.

Zavod za Baranjsku povjesnicu, 1999.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
10,28