Pripovijetke

Pripovijetke

Dinko Šimunović

Dinko Šimunović (1873.–1933.) jedan je od najvažnijih hrvatskih pripovjedača moderne. Njegove pripovijetke često obrađuju teme dalmatinskog zaleđa, prikazujući život, običaje i mentalitet ljudi toga kraja.

  1. Muljika "Muljika" je priča o tradicionalnom, patrijarhalnom društvu Dalmatinske zagore, gdje je žena podložna volji muškaraca. Glavna junakinja, Muljika, simbolizira čežnju za slobodom i ljubavlju. Zbog svoje ljepote i neuklapanja u stroge norme društva, doživljava sudbinu koja ističe sukob između individualnih želja i tradicionalnih pravila. Priča je prožeta lirizmom i nostalgičnom slikom prirode.

  2. Rudica Ova pripovijetka obrađuje život mlade djevojke Rudice, koja se ističe svojom prirodnom ljepotom i dobrim srcem. Kroz njezin lik Šimunović istražuje sudbinu žena u ruralnoj sredini, gdje su često žrtve društvenih očekivanja i ograničenja. Rudica se suočava s patrijarhalnim normama koje određuju njezin život, a priča tematizira kontrast između nevinosti i surovosti stvarnosti.

  3. Đerdan "Đerdan" je simbolična pripovijetka u kojoj nakit – đerdan – ima posebnu ulogu. U središtu priče je sudbina žene kojoj đerdan postaje metafora za težak položaj i sputanost u društvu. Priča je ispunjena elegičnim tonovima i Šimunovićeva kritika društva ogleda se kroz sudbinu likova, pogotovo žena, koje su podređene tuđim voljama.

  4. Kukavica "Kukavica" se bavi temama ljubavi, odanosti i patnje. Priča je protkana simbolikom kukavice, ptice koja se često vezuje uz osamljenost i žaljenje. Šimunović kroz ovu pripovijetku naglašava tragične sudbine pojedinaca koji ne mogu ostvariti svoje snove zbog društvenih i obiteljskih prepreka. Lirika i priroda opet igraju ključnu ulogu u stvaranju atmosfere.

Tematski okvir pripovijetki Sve četiri pripovijetke prožima:

Prikaz patrijarhalnog društva Dalmatinske zagore. Sukob između individualne čežnje i tradicionalnih normi. Ljepota prirode kao kontrast surovosti ljudske sudbine. Naglašena simbolika (đerdan, kukavica) koja pridonosi dubini likova i njihovim sudbinama. Ove pripovijetke su nezaobilazni dio hrvatske književnosti i važan doprinos modernističkom književnom izrazu.

Urednik
Miroslav Šicel
Ilustracije
Zlatko Šimunović
Naslovnica
Tomislav Gusić
Dimenzije
16 x 11 cm
Broj strana
121
Nakladnik
Matica hrvatska, Zagreb, 1964.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Nema primjeraka u ponudi

Poslednji primjerak je nedavno prodan.

 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Alkar

Alkar

Dinko Šimunović
Zora, 1963.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
0,98
Izbor iz proze

Izbor iz proze

Dinko Šimunović
Veselin Masleša, 1988.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
3,82
Pripovijesti iz Cetinske krajine

Pripovijesti iz Cetinske krajine

Dinko Šimunović

Zbirka pripovijedaka Dinka Šimunovića, koju je priredio i pogovor napisao Milan Selaković. Zbirka okuplja djela koja oslikavaju život i običaje stanovnika Cetinske krajine, područja koje je autor dobro poznavao i često opisivao u svojim djelima.

Spektar, 1974.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
8,56
Pjesnici Zagrebu 1689-1975

Pjesnici Zagrebu 1689-1975

Pavao Cindrić
Grafički zavod Hrvatske (GZH), 1979.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
9,99
100 hrvatskih haiku: Antologija za igru Haiku karte

100 hrvatskih haiku: Antologija za igru Haiku karte

Višnja Mcmaster

Koristeći svoje dugogodišnje iskustvo rada s najmlađim uzrastom na području haiku poezije, urednica (i prevoditeljica na engleski jezik) je željela knjigom približiti ovaj dalekoistočni pjesnički oblik, širem krugu mlađih.

Društvo hrvatskih haiku pjesnika, 2000.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
11,98
O dva madeža na vratu

O dva madeža na vratu

Igor Rogina
Matica hrvatska, 2001.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
10,227,67