Sabrana djela X: Staze, lica, predeli
"Staze, lica, predeli" zbirka je eseja i zapisa Ive Andrića, prvi put objavljena 1963. godine. Ovo djelo razlikuje se od Andrićeve beletristike jer se bavi filozofskim, introspektivnim i autobiografskim razmatranjima.
Kroz fragmentarne eseje, Andrić razmišlja o životu, ljudskoj sudbini, umjetnosti, prolaznosti i svom osobnom iskustvu.
Sadržaj i tematski naglasci:
Staze: Simboliziraju životne puteve, sudbine i traženja. Andrić promišlja o ljudskom kretanju kroz vrijeme i prostor, razmatrajući kako nas prošlost oblikuje i vodi prema budućnosti. Prisutan je motiv putovanja, kako u doslovnom tako i u simboličkom smislu, kao metafora za istraživanje svijeta i vlastitog identiteta.
Lica: U središtu ovog dijela nalaze se portreti ljudi koje je Andrić susreo ili koji su na njega ostavili dojam. Piše o njihovim osobinama, životnim sudbinama i važnosti tih susreta, istražujući ljudske odnose i međusobno razumijevanje.
Predeli: Andrić evocira pejzaže i mjesta koja su mu bila važna u životu, s posebnim naglaskom na Bosnu. Prirodni i kulturni pejzaži imaju simboličko značenje, odražavajući unutarnje stanje pripovjedača i kontekst povijesnih događaja.
"Staze, lica, predeli" jedno je od najsuptilnijih i najintimnijih djela Ive Andrića, koje pruža uvid u njegove misli i filozofske poglede. Ova zbirka pokazuje Andrića ne samo kao pripovjedača, već i kao dubokog mislioca, koji promatra svijet s nježnošću i razumijevanjem.
Jedan primjerak je u ponudi